اشتراک گذاری

چرا مانیتور کامپیوتر روشن نمی شود؟

روشن نشدن مانیتور کامپیوتر، دلایل مختلفی دارد که در ادامه مطلب آنها را بررسی می کنیم. این مسئله گاهی مربوط به ایرادات سخت افزاری است و گاهی هم بروز مشکلات نرم افزاری را هشدار می دهد. این مشکل چندان رایج نیست؛ اما افراد زیادی از بروز آن شکایت دارند. معمولا روشن نشدن صفحه نمایش کامپیوتر، مشکلی نیست که برطرف نشود و می توان با اجرای روش هایی، آن را حل کرد.

با این حال اگر قطعات داخلی آسیب دیده باشند، نیاز به تعمیر یا تعویض آنهاست. در ادامه ضمن بررسی دلایل روشن نشدن مانیتور کامپیوتر، روش های برطرف کردن این مشکل را نیز معرفی می کنیم. اگر نیاز به خدمات تخصصی تر داشتید، با نمایندگی دل در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید تا همکاران ما، شما را راهنمایی کنند.

روشن نشدن مانیتور کامپیوتر

دلایل روشن نشدن مانیتور کامپیوتر

ساده ترین دلیل روشن نشدن نمایشگر کامپیوتر، وصل نبودن دستگاه به برق یا خاموش بودن کلید پاور است. همچنین اگر کلید پاور درست کار نکند یا کابل ها ایراد داشته باشند، ممکن است نمایشگر روشن نشود. خرابی برد پاور، عامل دیگری است که مانع از روشن شدن مانیتور می شود.

همچنین در صورتی که واحد منبع تغذیه رایانه یا PSU ایراد داشته باشد، امکان روشن نشدن صفحه نمایش هم وجود دارد. به هم ریختن تنظیمات نور نمایشگر، خرابی کارت گرافیک و آسیب دیدگی مادربرد و رم هم عوامل دیگری هستند که باعث روشن نشدن مانیتور می شوند.

راهکارهای حل مشکل روشن نشدن صفحه نمایش کامپیوتر

اطمینان از روشن بودن مانیتور

کارشناسان تعمیر مانیتور دل، به کاربران توصیه می کنند که پیش از هر کاری، مطمئن شوند نمایشگر روشن نیست! گاهی کلید پاور درست کار نکرده و یا اتصالات و کابل ها شل هستند. در این صورت مانیتور ایرادی ندارد و روشن نشدن آن مربوط به عوامل مذکور است. بنابراین پیش از هرگونه اقدامی برای رفع مشکل روشن نشدن مانیتور کامپیوتر، این موارد را بررسی کنید.

بررسی پریز برق

اگر نمایشگر رایانه شما روشن نمی شود، بد نیست سری به پریز برق بزنید. ممکن است پریز یا محافظ ایراد داشته باشند و برق به دستگاه نرسد. برای اطمینان از این مسئله، بهتر است مانیتور را به پریز برق دوم وصل کنید. اگر مشکل حل نشد، ایراد از خود مانیتور است و باید سراغ راهکارهای بعدی بروید.

بررسی و اصلاح تنظیمات نور

گاهی روشن نشدن مانیتور کامپیوتر، ناشی از به هم ریختن تنظیمات نور است. درواقع مانیتور روشن می شود، اما نور صفحه آن کافی نیست؛ به همین دلیل کاربران تصور می کنند که نمایشگر اصلا روشن نشده است. البته بررسی تنظیمات در این شرایط کار دشواری است! لذا بهتر است برای عیب یابی دقیق تر، از یک تعمیرکار مجرب کمک بگیرید.

بررسی و رفع مشکلات کامپیوتر

مشکلات رایانه و کیس هم می توانند موجب روشن نشدن مانیتور کامپیوتر شوند. برای اطمینان از این مورد، مانیتور را به یک رایانه دیگر وصل کنید. اگر نمایشگر در سیستم دوم روشن شد، یعنی باید به فکر تعمیر کامپیوتر دل و اجزای آن باشید. در غیر این صورت، ایراد از خود مانیتور بوده و نیاز به عیب یابی و تعمیر تخصصی آن است. گاهی با تعمیر یا تعویض مادربرد، کارت گرافیک و یا رم کامپیوتر، مشکل حل شده و مانیتور بدون ایراد روشن می شود.

تعمیر منبع تغذیه مانیتور

گاهی باید برای حل مشکل روشن نشدن مانیتور کامپیوتر، منبع تغذیه آن را بررسی کرده و در صورت نیاز این قطعه را تعمیر یا تعویض کنید. البته این کار تخصصی است و حتما باید توسط تعمیرکاران ماهر انجام شود.