اشتراک گذاری

چرا تبلت من به وای فای وصل نمی شود؟

بدون شک یکی از بیشترین استفاده هایی که شما از تبلت خود دارید، وب گردی و جست و جو در شبکه های اجتماعی است. بنابراین اتصال تبلت به وای فای، خصوصا اگر تبلت شما بدون سیم کارت باشد اهمیت زیادی دارد. حال گاهی اوقات به دلایل مختلفی ممکن است با مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای مواجه شوید. در این حالت زمانی که سعی می کنید تبلت خود را به وای فای وصل کنید، با خطای عدم دسترسی به اینترنت یا خطا در اتصال به شبکه مواجه شوید. عدم اتصال تبلت به وای فای می تواند هم به خود مودم و شبکه اینترنت مربوط شود هم ایراد در تبلت و تنظیمات آن باشد. در بسیاری از مواقع می توان با یک سری ترفندها و راه حل ها مشکل را برطرف کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با بررسی دلایل وصل نشدن تبلت به وای فای، کاربردی ترین و ساده ترین راه حل های موجود برای رفع این مشکل را بررسی کنیم.

چرا تبلت من به وای فای وصل نمی شود؟

دلایل وصل نشدن تبلت به وای فای

اول از هر چیز بهتر است دلایل عدم اتصال تبلت به وای فای را بشناسیم. اگر مشکل از مودم و شبکه باشد، این احتمال وجود دارد که یا حجم و مدت زمان بسته اینترنت شما تمام شده است یا این که دسترسی به شبکه از خود اپراتور موقتا مختل شده و امکان اتصال وجود ندارد. در نتیجه باید این مورد را از طریق پشتیبانی شبکه بررسی و پیگیری کرد. سایر دلایل می تواند شامل مشکلات نرم افزاری در تبلت و وای فای یا بروز نقص های فنی و سخت افزاری باشد. از خرابی مودم و بروز مشکل در اتصالات و کابل های آن گرفته تا به هم ریختن تنظیمات اتصال به شبکه تبلت و خرابی های سخت افزاری آن؛ همگی می توانند دلیل وصل نشدن تبلت به وای فای باشند. در بسیاری از مواقع وجود باگ های نرم افزاری در تبلت مانند به روز نبودن درایورها یا حتی فاصله داشتن آن از مودم می تواند دلیل این وصل نشدن به اینترنت وای فای باشد. با توجه به تمام این دلایل و عوامل در ادامه برخی از ترفندها و راه حل ها را بررسی می کنیم که می توان با کمک آنها مشکل اتصال تبلت به وای فای را برطرف کرد.

مودم و شبکه را بررسی کنید

پیش از این که هر گونه اقدامی برای رفع مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای انجام دهید یک بار مودم را خاموش و روشن کنید و کابل ها و اتصالات مودم را بررسی کنید. ریستارت کردن مودم گاهی اوقات می تواند مشکل وصل نشدن را برطرف کند. همچنین چراغ های روی مودم را بررسی کنید تا از شرایط آنتن دهی آن مطلع شوید. کار دیگری که باید انجام دهید بررسی اتصال سایر دستگاه هاست. مطمئن شوید که تنها تبلت برای وصل شدن به مودم مشکل دارد و سایر دستگاه ها بدون هیچ اختلالی به وای فای وصل می شوند. اگر دیگر دستگاه ها هم برای اتصال به وای فای مشکل داشتند، یعنی ایراد از مودم و شبکه وای فای است و باید آنها را بررسی و پیگیری کنید. در این حالت اگر مطمئن شدید که مودم خراب نیست و مشکلی ندارد باید با پشتیبانی شبکه تماس بگیرید و دلایل اختلال در شبکه وای فای خود را بررسی کنید. اگر مودم خراب است باید برای عیب یابی و بررسی آن باز هم از شرکت پشتیبانی مودم راهنمایی بگیرید. در نظر داشته باشید که قبل از تمام این موارد حتما حجم و اعتبار بسته اینترنت خود را هم بررسی کنید و مطمئن شوید که بسته شما منقضی نشده باشد.

ریستارت کردن تبلت

بعد از بررسی مودم و شبکه اینترنت اگر مطمئن شدید که مشکل از مودم نیست و ایراد از تبلت است، می توانید برای رفع مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای با ریستارت کردن آن شروع کنید. یک بار تبلت را ریستارت کنید و بعد از راه اندازی مجدد آن دوباره دستگاه را به وای فای وصل کنید. ریستارت کردن معمولا اکثر باگ های نرم افزاری موقتی را برطرف می کند و این احتمال وجود دارد که مشکل عدم اتصال به وای فای هم برطرف شود.

تبلت را روی حالت پرواز بگذارید

کار دیگری که می توانید برای رفع مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای انجام دهید، امتحان کردن حالت پرواز است. یک بار تبلت خود را روی حالت پرواز بگذارید و بعد از گذشت یک تا دو دقیقه، مجددا آن را روشن کنید. این کار هم در بسیاری از موارد می تواند به رفع مشکل وصل نشدن تبلت به شبکه وای فای کمک کند.

بلوتوث را خاموش کنید

گاهی اوقات یک سری تنظیمات ساده یا استفاده از برخی گزینه ها مانند بلوتوث می تواند در اتصال به شبکه وای فای اختلال ایجاد کند. بنابراین یکی از ترفندهایی که توصیه می شود برای رفع مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای آن را امتحان کنید، خاموش کردن بلوتوث است. اگر قابلیت بلوتوث تبلت روشن است، آن را خاموش کنید و مجددا عدم اتصال تبلت به وای فای را امتحان کنید. احتمال زیاد مشکل برطرف می شود.

عدم اتصال تبلت به وای فای

گزینه power saving را غیر فعال کنید

پاور سیوینگ گزینه ای است که در دستگاه های اندرویدی برای مدیریت مصرف باتری و بهینه سازی مصرف انرژی دستگاه بسیار کارایی دارد. اما در برخی موارد همین قابلیت می تواند در عملکردهای دستگاه مانند اتصال به وای فای اختلال ایجاد کند. از آن جایی که برای وصل شدن به وای فای تبلت به مصرف باتری بیشتری نیاز دارد، اگر باتری شارژ زیادی نداشته باشد، سیستم برای مدیریت مصرف باتری مانع اتصال تبلت به وای فای می شود. بنابراین در صورتی که با مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای مواجه شدید باید چک کنید که آیا این قابلیت در دستگاه فعال است یا خیر. در صورت فعال بودن آن را خاموش کرده و مجددا سعی کنید به وای فای وصل شوید.

حذف شبکه های وای فای روی تبلت

گزینه بعدی برای رفع مشکل عدم اتصال تبلت به وای فای حذف کردن نام تمامی شبکه های وای فای روی تبلت است. یک بار تمامی شبکه هایی که قبلا به آن وصل شده اید را پاک کرده و مجددا نام شبکه وای فای مورد نظر خود را اضافه کنید. احتمال دارد که با انجام این کار مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای برطرف شود.

سیستم عامل تبلت را به روز رسانی کنید

به روز نبودن سیستم عامل یکی دیگر از دلایلی است که می تواند در اتصال به شبکه وای فای اختلال ایجاد کند. باید همیشه مطمئن باشید که از به روز ترین و جدیدترین نسخه سیستم عامل روی دستگاه خود استفاده می کنید. در نتیجه برای رفع مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای حتما آخرین نسخه سیستم عامل را روی تبلت نصب کرده و بعد از به روز رسانی، مجددا اتصال به شبکه وای فای دستگاه را بررسی کنید.

قابلیت Keep Wi-Fi on during sleep را غیر فعال کنید

یکی از گزینه هایی که فعال بودن آن می تواند در اتصال به وای فای اختلال ایجاد کند، قابلیت Keep Wi-Fi on during sleep است. با فعال کردن این قابلیت اتصال به اینترنت دستگاه در مواقعی که صفحه نمایش خاموش می شود، قطع خواهد شد. از آن جایی که در اکثر دستگاه ها این قابلیت به صورت پیش فرض فعال است شاید دلیل وصل نشدن تبلت به وای فای، فعال بودن قابلیت Keep Wi-Fi on during sleep باشد. در نتیجه باید آن را غیر فعال کنید تا مشکل اتصال به وای فای در تبلت برطرف شود. در بخش تنظیمات دستگاه و قسمت Wi Fi، شما باید وارد قسمت Advanced شوید و در آن بخش گزینه Keep Wi-Fi on during sleep را در پایین لیست روی حالت غیر فعال یا خاموش قرار دهید.

تنظیمات وای فای تبلت

فاصله مودم و تبلت را کم کنید

اگر تبلت شما در فاصله ای دور از مودم قرار دارد یا اگر دیوار و موانع زیادی بین مودم و تبلت باشد این احتمال هست که تبلت به وای فای وصل نشود و در اتصال اختلالاتی وجود داشته باشد. بنابراین بهتر است یک بار برای بررسی دلیل بروز مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای، تبلت را در فاصله ای مناسب از مودم قرار دهید و مجددا اتصال را بررسی کنید.

تعویض اتصالات و کابل های مودم

گاهی اوقات ممکن است آداپتور یا کابل ها و اتصالات مودم دچار پارگی یا خرابی شده باشد و به همین دلیل هم تبلت به وای فای وصل نشود. برای رفع مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای یک بار تمامی کابل ها و اتصالات و حتی پریز برق را چک کنید و در صورت نیاز آنها را تعویض کنید تا مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای برطرف شود.

ریست فکتوری کردن تبلت

یکی از گزینه های احتمالی برای رفع مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای که احتمالا آخرین گزینه است، ریست فکتوری کردن تبلت است. البته همین کار را می توان برای مودم هم انجام داد. با این کار تمامی تنظیمات پاک می شود و به حالت اولیه بر می گردد. در نتیجه هر چیزی که دلیل این عدم اتصال باشد، به احتمال زیاد بعد از ریست فکتوری کردن تبلت یا مودم برطرف می شود. در نظر داشته باشید که به دلیل از بین رفتن تمامی اطلاعات و تنظیمات دستگاه، بهتر است قبل از ریست فکتوری یک نسخه پشتیبان از تبلت بگیرید.

رفع مشکلات سخت افزاری تبلت یا مودم

در نهایت اگر هیچ عامل نرم افزاری برای بروز مشکل وصل نشدن تبلت به وای فای پیدا نشد و هیچ ترفند و راه حلی نتوانست مشکل را برطرف کند، باید احتمال نقص های سخت افزاری تبلت و حتی مودم را در نظر گرفت. در این شرایط باید برای بررسی و عیب یابی دقیق و تخصصی، از یک مرکز تعمیرات تبلت کمک گرفت تا با بررسی دقیق دستگاه هر گونه ایراد سخت افزاری را شناسایی و برطرف کنند.