اشتراک گذاری

کارت صدای کامپیوتر چگونه تعویض می شود؟

تعویض کارت صدای کامپیوتر معمولاً زمانی انجام می شود که بخش صدای سیستم از کار افتاده باشد و قصد نصب یک کارت صدای جدید را داشته باشیم. کارت صدا مانند کارت گرافیک روی اسلات مخصوص خود در  Motherboard نصب میشود که در پشت آن چند ورودی با رنگ های عموماً آبی، سبز و صورتی برای میکروفون و بلندگو قرار دارد. کارت صدا وظیفه تولید و پخش صدا را برعهده دارد. این قطعه با آماده ‌سازی سیگنال ها، آن‌ها را به عنوان صداهای قابل شنیدن توسط انسان تبدیل می کند.

کارت صدا از اجزا مختلفی تشکیل شده است که مبدل دیجتیال به آنالوگ، مبدل آنالوگ به دیجیتال، حافظه ROM یا Flash برای ذخیره‌سازی داده، آی سی ها، خازن ها و سوکت های اتصال کابل از جمله این اجزا می باشند. خرابی در هریک از این قسمت ها مشکلات خاصی در دستگاه ایجاد می کنند که می توان به قطع کلی صدا، قطع صدای میکروفن، کاهش یافتن صدا، بی کیفیت شدن آن و قطع شدن صدای هدفون کامپیوتر اشاره کرد. در این شرایط معمولاً برای رفع مشکل باید کارت صدا را تعویض کرد. اما سوأل این است که کارت صدا چگونه تعویض می شود؟ در ادامه به این سوأل پاسخ خواهیم داد.

کارت صدای کامپیوتر

نحوه تعویض کارت صدای کامپیوتر

نحوه تعویض کارت صدا با توجه به نوع مادربرد تعیین می شود. در برخی از مادربردها کارت صدا آنبرد بوده و قابل تعویض شدن نیستند. اما در بسیاری از مدل های دیگر ، این قطعه در یک اسلات قرار گرفته و به راحتی می توان آن را تعویض کرد. چیزی که باید در رابطه با تعویض کارت صدای کامپیوتر مورد توجه قرار دهید این است که باید مشخصات کارت جدیدی که قصد نصب آن را دارید مطابق با کارت قبلی باشد. پس از تهیه کارت صدای مناسب مراحل زیر را برای تعویض کارت صدا انجام دهید.

  • ابتدا وضعیت نصب درایو کارت صدای کامپیوتر را بررسی کنید. اگر درایو نصب نباشد با نصب درایو مشکل برطرف می گردد در غیر این صورت باید برای تعویض کارت صدا آماده شوید.
  • سیستم را خاموش کرده و پنل کناری کیس را باز کنید. با این کار می توانید کارت صدا را که روی مادربرد قرار دارد مشاهده کنید.
  • با فشردن جک های کناری، کارت صدای کامپیوتر را بیرون بکشید و شماره ی روی کارت صدا را با کارت خریداری شده مطابقت دهید و درصورت یکی بودن، مرحله بعد را انجام دهید.
  • کارت صدای جدید را روی اسلات گذاشته و به آرامی فشار دهید تا در جای خود قرار گیرد.
  • پنل کیس را بسته و سیستم را روشن کنید.
  • دیسک درایو کارت صدا را در کامپیوتر قرار داده و آن را راه اندازی کنید.

تعمیر کارت صدای کامپیوتر

قبل از اینکه به فکر تعویض کارت صدا باشید می توانید با مراجعه به مرکز تعمیرات کامپیوتر دل، جویای تعمیر آن شوید. توجه داشته باشید که برخی از مشکلات به وجود آمده در کارت صدا قابل رفع شدن می باشند. رفع ایراد ظاهری و قلع مردگی و سولفات، رفع عدم شناسایی توسط ویندوز، تعمیر و تعویض جکهای ورودی و خروجی میکروفن و رفع مشکل اتصالی در برد کارت صدای کامپیوتر از جمله مهمترین اقداماتی است که در تعمیر کارت صدای کامپیوتر انجام می شود. البته تعمیر کارت صدا در همه حال انجام نمی شود و این موضوع بستگی به میزان آسیب دیدگی و قسمت آسیب دیده آن دارد.

نمایندگی فروش و تعمیرات کامپیوتر دل

نمایندگی فروش و تعمیرات کامپیوتر دل، همواره آمادگی خود را برای پاسخگویی به درخواست های شما عزیزان اعلام می کند. فروش جدیدترین مدل های کامپیوتر دل به همراه تجهیزات جانبی آن در بخش فروشگاهی این مرکز انجام شده و شما با مراجعه به آن می توانید مدل دستگاه مورد نظر خود را خریداری کنید. کارشناسان خبره فروش نیز در کنار محصولات حضور دارند و شما را در خرید یک دستگاه مناسب یاری می کنند.

همچنین اگر قصد تعمیر کامپیوتر و یا تعویض قطعات آن را دارید، می توانید با مراجعه به بخش تعمیرات تخصصی کامپیوتر دل، خدمات مورد نیاز را دریافت کنید. تعمیر ماردبرد، تعمیر کارت گرافیک، تعمیر مانیتور، تعویض رم، تعویض هارد، تعمیر کارت صدا و انواع تعمیرات نرم افزاری از جمله خدمات ارائه شده در این مرکز می باشند.