اشتراک گذاری

ترفندهایی برای افزایش سرعت هارد کامپیوتر

یکی از موضوعاتی که توسط بسیاری از کاربران مطرح می شود، افزایش سرعت هارد کامپیوتر است. با پر شدن تدریجی حافظه هارد، هنگام ذخیره و خواندن اطلاعات سرعت آن کاهش می یابد. مثلاً برای باز کردن یک فولدر مدت زمان زیادی می گذرد تا محتویات آن نمایش داده شود. امروزه هارد دیسک هایی با ظرفیت های بالا در سیستم های کامپیوتری مورد استفاده قرار می گیرند. با این حال حجم اطلاعات و داده ها آنقدر زیاد است که کم کم حافظه دستگاه پر می شود. علاوه بر این موضوع، موضوعات دیگری نیز هستند که باعث کند شدن سرعت هارد می شوند.

ذخیره سازی های متعدد، بدسکتور شدن هارد و وجود بدافزارها از دیگر دلایل کند شدن سرعت هارد کامپیوتر به شمار می روند. برای آشنایی بیشتر در این زمینه می توانید به صفحه کند شدن کامپیوتر دل بروید. اما پس از پایین آمدن سرعت هارد چه کاری باید انجام داد؟ ما در اینجا شما را با چند ترفند کاربردی برای افزایش سرعت هارد آشنا می کنیم. چنانچه از طریق آنها موفق به بهبود عملکرد هارد خود نشدید با کارشناسان مرکز تعمیرات کامپیوتر دل تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند.

افزایش سرعت هارد کامپیوتر با Disk Cleanup

یکی از قابلیت هایی که در ویندوز به صورت پیش فرض وجود دارد این است که فایل های موقت و غیرضروری را پاک می کند. این قابلیت از طریق Disk Cleanup قابل دسترس است. برای فعال کردن آن روی هارد داریو کامپیوتر راست کلیک کرده و گزینه Properties را انتخاب نمایید. پس از آن گزینه Disk Cleanup را باز کنید. در این مرحله برای افزایش سرعت هارد کامپیوتر نوع فایل هایی که باید پاک شوند را انتخاب کرده و روی گزینه OK کلیک کنید. برای حذف فایل های سیستمی ویندوز هم کافی است گزینه Clean up system files را انتخاب کنید.

بعد از اینکه فایل ها را انتخاب کردید روی زبانه More Options و سپس دکمه Clean up در زیر بخش Restore and Shadow Copies کلیک نمایید تا فایل‌های سیستمی پاک شوند. توجه داشته باشید که این دکمه تمامی نقاط بازگشت ذخیره شده اخیر ویندوز را پاک می کند. از این رو قبل از انجام این کار از صحت عملکرد ویندوز اطمینان حاصل کنید چراکه بعد از دیسک کلین‌آپ کردن، امکان بازگرداندن اطلاعات به شکل قبل وجود ندارد.

افزایش سرعت هارد کامپیوتر با حذف فایل های موقت

اگرچه استفاده از Disk Cleanup به حذف فایل های اضافی کمک می کند و نقش زیادی در افزایش سرعت هارد کامپیوتر دارد اما این ابزار نمی تواند تمامی فایل های موقت را حذف کند. برای نمونه Disk Cleanup ویندوز، حافظه Cache برنامه هایی نظیر FireFox  یا Chrome را حذف نمی کند. از این رو توصیه می شود برای حذف این فایل ها که باعث اشغال فضایی مشخص از هارد شده اند از نرم افزارهای جانبی استفاده کنید. CCleaner یکی از نرم افزارهای پیشنهادی است.

ایجاد بافر اختصاصی برای افزایش سرعت هارد

یکی از راه هایی که می توان از طریق آن سرعت هارد در کامپیوتر را افزایش داد، ایجاد یک بافر اختصاصی هارد است تا از طریق آن مقداری از حافظه رم به این کار اختصاص یابد. جهت انجام این کار می توانید به روش زیر عمل کنید.

1- بر روی کلید استارت کلیک کرده و Run سیستم را اجرا کنید.

2- عبارت sysedit.exe یا system.ini را در Run تایپ کرده و دکمه Enter را در کیبورد فشار دهید.

3- برای شما صفحه پیکربندی سیستم (System Configuration Editor) باز شده و گزینه های متعددی در پیش روی شما قرار می گیرد. از بین آنها آنچه که به افزایش سرعت هارد کامپیوتر کمک می کند، system.ini  است. آن را باز کرده و خطی که در آن عبارت «Enh386» نوشته شده را پیدا کنید.

4-  اکنون بعد از این خط، عبارت «Irq14=4096» را تایپ کنید. توجه داشته باشید که حتماً نوع حروف کوچک و بزرگ را رعایت کنید.

5- پنجره را ببندید و تغییرات اعمال شده در ویرایشگر را ذخیره کنید. پس از آن سیستم را مجدداً راه اندازی کنید.

نمایندگی تعمیرات کامپیوتر دل

رفع مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر خود را به  کارشناسان فنی نمایندگی تعمیرات کامپیوتر دل بسپارید. این مرکز تخصصی ترین مرکز تعمیرات کامپیوتر در کشور بوده و مفتخر به دریافت گواهینامه کیفیت خدمات گردیده است. این امر به واسطه بهره گیری از تجهیزات پیشرفته، تکنسین های زبده، قطعات و لوزام جانبی اورجینال و اختصاص واحدهای مجزای تعمیرات کامپیوتر حاصل شده است. تعمیر مادربرد کامپیوتر، تعمیر مین برد، تعمیر هارد، رفع مشکل بالا نیامدن ویندوز، بروزرسانی درایوها، رفع مشکل قطع شدن صدای کامپیوتر، تعمیر دی وی دی رایتر، تعویض گرافیک و تعمیر بایوس کامپیوتر از مهمترین خدمات این مرکز به شمار می روند.