اشتراک گذاری

راهنمای خرید کول پد برای لپ تاپ

خرید کول پد برای لپ تاپ، باید با دقت بالایی انجام شود تا این ابزار، بیشترین کارایی را برای دستگاه داشته باشد. کول پد، نوعی فن مجزاست که به خنک شدن لپ تاپ کمک می کند. این ابزار همچنین در شرایطی که میز نداشته باشید، به شما کمک می کند که راحت تر از لپ تاپ استفاده کنید. با توجه به اینکه داغ شدن لپ تاپ، خطراتی مثل بلو اسکرین، آسیب دیدگی قطعات و … را به دنبال دارد، بهتر است به فکر خرید یک فن خنک کننده برای دستگاه خود باشید.

اما در میان تنوع بالای این محصول، کدام کول پد برای شما مناسب تر است و ارزش خرید بیشتری دارد؟ در ادامه این مطلب، شما را با نکاتی که باید هنگام خرید کول پد برای لپ تاپ مد نظر قرار دهید آشنا می کنیم. همچنین می توانید برای دریافت مشاوره رایگان با نمایندگی دل در مرکز سخت افزار ایران تماس بگیرید.

راهنمای خرید کول پد برای لپ تاپ

معیارهای خرید کول پد برای لپ تاپ

اگر می خواهید برای لپ تاپی که به تازگی خریداری کرده اید یک کولپد تهیه کنید، باید به چند معیار و پارامتر مهم توجه داشته باشید. در غیر این صورت ممکن است کول پد انتخابی شما کیفیت لازم را نداشته باشد و یا کارایی مورد نظرتان را از آن دریافت نکنید.

نوع و مدل کول پد، تعداد و محل قرارگیری فن ها، کیفیت عملکردی، سازگاری با لپ تاپ، اندازه و طراحی پایه ها، جنس بدنه و قیمت، برخی از مهم ترین معیارهایی هستند که باید قبل از خرید کول پد برای لپ تاپ، مد نظر داشته باشید. در ادامه هریک از این معیارها را به صورت دقیق تر بررسی می کنیم.

راهنمای خرید خنک کننده لپ تاپ

انواع کول پد برای لپ تاپ

پیش از خرید کول پد برای لپ تاپ، باید بدانید که تمامی مدل های این دستگاه دارای فن نیستند! کولپدهای بدون فن با مواد مقاوم در برابر حرارت مانند آلومینیوم ساخته شده‌ اند و درواقع مثل استند عمل می کنند. این مدل ها بی صدا هستند و در عوض، کاری برای کاهش حرارت دستگاه انجام نمی دهند.

این درحالی است که کول پدهای دارای فن، حداکثر جریان هوا را ایجاد می‌کنند و در مدل های متنوعی با یک یا چند فن، تولید و عرضه می شوند. به ویژه اگر قصد خرید کول پد برای لپ تاپ گیمینگ دارید، پیشنهاد می دهیم از مدل های دارای چند خنک کننده استفاده کنید.

تعداد و محل قرارگیری فن های کول پد

دومین معیار مهم خرید کول پد برای لپ تاپ، تعداد فن های به کار رفته در این دستگاه است. اگر لپ تاپ فقط یک قسمت خروجی هوا داشته باشد، بهتر است از کولپدی با یک فن استفاده کنید. اما در صورتی که لپ تاپ شما چند خروجی در زیر و اطراف دارد، خنک کننده‌ای که چند فن دارد مناسب‌تر است. همچنین بهتر است فن ها به گونه ای در کولپد تعبیه شده باشند که گردش هوای خوبی را در اطراف دستگاه ایجاد کنند.

سازگاری کول پد و لپ‌تاپ

پیش از خرید کول پد برای لپ تاپ، مطمئن شوید گزینه ای که انتخاب کرده اید، نهایت سازگاری را با لپ تاپ شما دارد. پد خنک کننده لپ تاپ باید طراحی ارگونومیک داشته باشد و حداکثر راحتی را برای شخص ایجاد کند. از طرفی این ابزار باید کاملا هم اندازه لپ تاپ باشد و به درستی زیر آن جای بگیرد. در غیر این صورت ممکن است نتوانید به راحتی با سیستم کار کنید.

کیفیت عملکرد کول پد لپ تاپ

در ادامه معرفی معیارهای خرید کول پد برای لپ تاپ، باید به کیفیت این ابزار اشاره کنیم که اهمیت آن انکارناپذیر است. کولپدی که انتخاب می‌کنید، بهتر است دارای فنی با قطر بین 90-110 میلی‌متر و سرعتی بالای 1000 دور در دقیقه باشد. همچنین صدای نرمال تولیدی توسط فن‌ها نیز به 45-55 دسی بل می رسد. نکته دیگر این که بهتر است کولپد انتخابی شما، گیره نگه دارنده ایمنی داشته باشد تا از سر خوردن لپ تاپ جلوگیری کند.

اندازه و طراحی پایه خنک کننده لپ تاپ

یکی دیگر از ویژگی های مهمی که باید هنگام خرید کول پد برای لپ تاپ مورد توجه قرار دهید، ابعاد و طراحی پایه این دستگاه است. بسیار مهم است که پایه های فن از لحاظ اندازه، محل قرارگیری و حتی تعداد، با لپ تاپ شما هماهنگی کامل داشته باشند. از طرفی ابعاد و نوع طراحی پایه ها تعیین می کند که کول پد شما تحمل وزن لپ تاپ را دارد یا نه.

اگر کولپد نتواند وزن لپ تاپ را تحمل کند، امکان شکستن آن وجود دارد. البته هم لپ تاپ های جدید وزن کمتری دارند و هم کول پدهای جدید از مقاومت به مراتب بالاتری برخوردار هستند.

قیمت کول پد

در نهایت به عنوان آخرین نکته و معیار مهم هنگام خرید کول پد برای لپ تاپ، باید به قیمت آن اشاره کنیم. رنج قیمت کولپدها متغییر است. اما سازندگانی وجود دارند که کولپدهایی با قیمت مقرون به صرفه ارائه می دهند. این یعنی شما می توانید با هر بودجه ای که دارید، کولپد مورد نظر خودتان را انتخاب و خریداری کنید.