اشتراک گذاری

5 ترفند برای خنک کردن لپ تاپ

دمای بالا، قاتل قطعات لپ تاپ و کامپیوتر است و به جهت کاهش آسیب های ناشی از افزایش حرارت، قطعه ای به نام فن در این دستگاه ها تعبیه شده است. حتما تجربه کرده اید که پس از اجرای چند برنامه سنگین یا روشن بودن سیستم به مدت طولانی، حرارت دستگاه افزایش پیدا کرده و بدنه داغ شده است. این مسئله طبییعی است و در این شرایط فن شروع به کار می کند تا دمای لپ تاپ را کاهش دهد.

همچنین لپ تاپ به گونه ای طراحی شده که در صورت افزایش غیر مجاز دما، ارورهایی صادر کرده و یا خود به خود خاموش می شود. حتی گاهی علت هنگ کردن لپ تاپ هم افزایش دمای قطعات آن است. اما روشهایی هم وجود دارند که می توان به کمک آنها دمای دستگاه را کاهش داد. در ادامه با 5 ترفند خنک کردن لپ تاپ آشنا می شوید تا ضمن کاهش حرارت دستگاه، از بروز مشکل در رایانه همراه خود جلوگیری کنید.

خنک کردن لپ تاپ

ترفندهای خنک کردن لپ تاپ

اگرچه داغ شدن لپ تاپ به ویژه بعد از کار زیاد یا اجرای چند برنامه سنگین امری طبیعی است، اما تکرار این وضعیت اصلا به نفع شما و لپ تاپ تان نیست. قطعات لپ تاپ دل و هر برند دیگری به حرارت حساس هستند و مدارهای آنها در مواجهه با حرارت بالا آسیب می بینند. در صورت بروز این وضعیت، ممکن است قطعات بسوزند و لپ تاپ به طور کلی از کار بیفتد. ترفندهای خنکسازی لپ تاپ که در ادامه معرفی میکنیم، ضمن کاهش دمای قطعات این دستگاه، به حفظ سلامت لپ تاپ هم کمکم می کنند.

1- تنظیم برق مصرفی از حداکثر استفاده به حالت تعادل

تنها با بررسی تنظیمات و اصلاح برخی از موارد، می توانید مانع از داغ شدن سیستم شده و دمای دستگاه را در حالت تعادل نگه دارید. یکی از ترفندهای خنک کردن لپ تاپ ، تنظیم برق مصرفی از حداکثر استفاده به حالت تعادل است. یعنی کاری کنید سیستم تنها از میزان برقی که نیاز دارد استفاده کند. به این ترتیب، دمای قطعات بی دلیل افزایش پیدا نمی کنند و فشار کاری اضافی از روی آنها برداشته می شود. اگر بازی های سنگین یا پردازش های حرفه ای در لپ تاپ خود انجام می دهید، ترجیحا از سرعت پردازش بالا استفاده کنید. تنظیمات سیستم روی حداکثر کارایی هم کمک زیادی به تنظیم دما و جلوگیری از افزایش حرارت دستگاه می کند.

2- استفاده از فن جانبی یا کول پد

شاید باورتان نشود اما استفاده از کول پد، تاثیری شگفت انگیز در کاهش دمای لپ تاپ دارد. تکنسین های تعمیر لپ تاپ دل همواره به کاربران توصیه می کنند که هنگام استفاده از لپ تاپ، آن را روی فن جانبی یا کول پد قرار دهند. کول پد ها نوعی دستگاه خنک کننده جانبی هستند که معمولا دارای یک یا دو فن بوده و به خنک کردن لپ تاپ کمک بسیاری می کنند. کافی است یکی از مدل های این دستگاه را خریداری کرده و آن را با کابل مخصوص، به لپ تاپ خود وصل کنید. آن وقت خودتان متوجه تفاوت دمای دستگاه، قبل و بعد از استفاده از فن جانبی می شوید.

3- تمیز کردن لپ تاپ

یکی از بهترین ترفندهای خنک کردن لپ تاپ ، تمیز کردن بخش های مختلف این دستگاه است. اگر منافذ هوا به دلیل انباشته شدن گرد و خاک و پرز و … مسدود شوند، هوا در بخش های داخلی لپ تاپ جریان پیدا نمی کند. در این صورت دمای دستگاه افزایش پیدا کرده و بعضا از کنترل خارج می شود. انسداد منافذ هوا حتی روی عملکرد فن هم تاثیر گذاشته و بعضا مانع از چرخیدن پره ها می شود. شما می توانید با استفاده از اسپری هوا، این منافذ و مسیرها را تمیز کنید. برداشتن گرد و خاک در درز‌ها و مجراهای لپ ‌تاپ، کمک بسیاری چشمگیری به خنک شدن این محصول نموده و از خرابی قطعات آن جلوگیری می کند.

4- خاموش کردن لپ تاپ

اگر عادت دارید که لپ تاپ را ساعتها روشن نگه دارید و در حین اجرای برنامه ها، به کارهای دیگرتان برسید، باید منتظر خرابی دستگاه در آینده ای بسیار نزدیک باشید. روشن بودن بی مورد لپ تاپ در مدت زمان طولانی، می تواند موجب افزایش دمای شدید این دستگاه شده و مشکلات جدی را ایجاد نماید. بنابراین برای خنک کردن لپ تاپ، در واقعی که از دستگاه استفاده نمی کنید آن را خاموش کرده یا در حالت sleep قرار دهید.

5- استفاده از لپ تاپ در محیط خنک

در نهایت اگر دیدید دمای لپ تاپ شما افزایش پیدا کرده و امکان خاموش کردن آن را ندارید، سعی کنید دستگاه را به یک محیط خنک منتقل کنید. از طرفی، درست مثل بدن انسان، قطعات لپ تاپ نیز تحمل گرما را نداشته و در محیط های بیش از حد گرم، دمای آنها افزایش پیدا می کند. لذا توصیه می شود برای خنک کردن لپ تاپ، همیشه در محیط های خنک از این دستگاه استفاده کنید.

تعمیرات لپ تاپ دل

واحد تخصصی تعمیر لپ تاپ دل، یکی از بخش های حرفه ای نمایندگی مجاز دل است که خدمات نرم افزاری و سخت افزاری ترمیم لپ تاپ را به کاربران محترم ارائه می دهد. این مرکز با راه اندازی شعبی در ستارخان، سعادت آباد، ولیعصر، پیروزی، فرجام، تجریش و میرداماد و همچنین کرج و سایر شهرستانها روند سرویس دهی به ساکنین مناطق مختلف کشور را راحت تر کرده است.

تیم تعمیرات لپ تاپ dell متشکل از تعمیرکاران مجربی است که سالها در این زمینه فعالیت کرده اند. همکاران ما توانایی و مهارت این را دارند که ضمن شناسایی درست ایرادهای لپ تاپ و منشا بروز آنها، تمام مشکلات این دستگاه را به بهترین شکل برطرف کنند. همچنین مدیریت نمایندگی دل، دقت ویژه ای در بخش تجهیزات به خرج داده و این مجموعه را به پیشرفته ترین دستگاه ها و ابزار تعمیراتی مجهز کرده است.