اشتراک گذاری

هارد کامپیوتر

هارد کامپیوتر، یکی از بخش های مهم سیستم است. هارد بخش اصلی ذخیره سازی اطلاعات است. همه کامپیوترها از حافظه ذخیره سازی اطلاعات برخوردار هستند. به طور کلی دو نوع حافظه در کامپیوتر وجود دارد: حافظه موقت و حافظه دائمی. در حافظه موقت اطلاعات تا زمانی ذخیره می شوند که سیستم روشن باشد. این حافظه به عنوان رم نیز شناخته می شود. اما حافظه دائمی محلی است که داده ها در صورت خاموش شدن سیستم هم در آن باقی می مانند. هارد از انواع حافظه های دائمی است.

هارد دیسک وسیله ‌ای است با یک یا چند صفحه که داده‌ ها را به صورت مغناطیسی ذخیره می کند. اینکه چه حجمی از اطلاعات را می توان روی هارد ذخیره کرد بستگی به ظرفیت آن دارد. هاردهای اولیه که در کامپیوتر مورد استفاده قرار می گرفتند بسیار کم ظرفیت بودند و به تدریج هاردهایی با ظرفیت 120 گیگابایت، 320  و 500 گیگابایت ساخته و در کامپیوترها مورد استفاده قرار گرفتند. امروزه هاردهایی با ظرفیت های بیش از یک ترابایت نیز تولید شده و در انواع کامپیوترها مورد استفاده قرار می گیرند. برخورداری از هارد با ظرفیت بالا یک نقطه مثبت در کامپیوتر محسوب می شود.

هارد کامپیوتر

انواع هارد کامپیوتر

به طور کلی Hard Disk کامپیوتر به دو دسته تقسیم می شوند: هاردهای SATA و هاردهای IDE. این دو هارد دیسک تنها تکنولوژی ساخت آنها متفاوت است و از نظر ظاهری تقریباً به یکدیگر شباهت دارند، اما هارد ساتا کمی کوچکتر از مدل IDE است. رابط های هارد ساتا برای اتصال درایوهای نوری و حافظه ها و انتقال اطلاعات بین آنها کاملا مناسب است. IDE مخفف عبارت Integrated Drive Electronics است. این نوع هارد با کابل و رابط به مادربرد کامپیوتر متصل می شود. این نوع هارد کامپیوتر تنها با کابلهای 40-80 سیم و کانکتورهای پهن متصل می گردند. البته امروزه این نوع هارد منسوخ شده و مورد استفاده قرار نمی گیرد.

اجزای هارد کامپیوتر

هارد از بخش های مختلفی تشکیل شده است. اولین قسمت آن کنترل کننده مرکزی (Actuator) است. این بخش، کنترل تمامی بخش های هارد را بر عهده دارد. بازوی مکانیکی (Head Arm) دومین بخش هارد کامپیوتر است. هد نیز قطعه ای است که وظیفه خواندن و نوشتن اطلاعات را انجام می دهد. داده ها توسط هد به صورت 0 و 1 ذخیره و خوانده می شوند. چهارمین جز هارد قسمت دیسک یا Platter است. این بخش با عنوان سکتورها نیز شناخته می شوند. در این سکتورها اطلاعات ذخیره می شوند. بخش آخر نیز موتور چرخان دیسک ها (Spindle) هستند. وظیفه این قسمت فقط چرخاندن دیسک هاست و می تواند 4200 تا 15000 دور در دقیقه بچرخد.

تعمیر هارد کامپیوتر

هارد هم مانند دیگر بخش های کامپیوتر با مشکل مواجه می شود. حذف و ذخیره مدام اطلاعات، ضربه خوردن هارد، آب خوردگی و نوسان برق بیشترین تأثیر را بر خرابی هارد دارند. از جمله مشکلات هارد می توان به بدسکتور شدن، خرابی هد، خرابی موتور، سوختن برد، شناسایی نشدن هارد و … اشاره کرد. در خصوص تعمیر هارد کامپیوتر باید گفت که در اغلب مواقع امکان تعمیر آن وجود دارد. این موضوع بستگی به نوع و میزان آسیب دیدگی آن دارد.

دو روش نرم افزاری و سخت افزاری برای رفع مشکلات هارد صورت می گیرد. برخی از مشکلات هارد مانند شناسایی نشدن آن، بدسکتور شدن های موقتی و بوت نشدن هارد از طریق نرم افزاری برطرف می شوند. اما مشکلات دیگری نظیر خرابی هد، برد و موتور گرداننده نیاز به جراحی و تعمیر سخت افزاری هارد دارند. در این صورت بازیابی اطلاعات هارد در اولویت قرار می گیرد.

نمایندگی کامپیوتر دل

نمایندگی کامپیوتر دل ارائه دهنده خدمات فروش، پس از فروش و تعمیر کامپیوتر در تهران و شهرستان ها است. این مرکز با الگوگیری از استاندارهای جهانی، خدماتی تخصصی و حرفه ای را به کاربران ارائه می نمایند. در بخش فروش علاوه بر کامپیوترهای اورجینال، تجهیزات مختلف کامپیوتری نیز عرضه می گردد. بخش تعمیرات نیز تخصصی ترین خدمات را در حوزه نرم افزاری و سخت افزاری به کاربران ارائه می کند. لازم به ذکر است کارشناسان این مجموعه از سال ها تجربه در زمینه تعمیرات کامپیوتر برخوردار هستند و با تمامی مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر آشنایی دارند. از این نظر عیب یابی و تعمیر دستگاه را در کمترین زمان و بالاترین کیفیت انجام می دهند.