اشتراک گذاری

چطور مشکل خط افتادن روی صفحه تبلت را برطرف کنیم؟

خط افتادن روی صفحه تبلت، مسئله ای است که بعضا برای کاربران ایجاد شده و موجب نگرانی آنها می شود. اکثرا این خطوط با یک ضربه و آسیب فیزیکی ظاهر می شوند. علاوه بر این خط افتادن روی نمایشگر تبلت را می توان در حالت های مختلفی مشاهده کرد. 

گاهی خطوط ایجاد شده قابل رفع شدن هستند و گاهی نیز بسته به دلیل ظاهر شدن این خطوط روی صفحه نمایش تبلت، نمی توان برای رفع آنها کاری کرد و تنها راه حل، تعویض ال سی دی تبلت است. در این مقاله، دلایل مختلف خط افتادن روی صفحه نمایش تبلت را بررسی کرده و  به شما می گوییم که بسته به این دلایل، چطور می توان مشکل ایجاد شده در نمایشگر را برطرف کرد.

چطور مشکل خط افتادن روی صفحه تبلت را برطرف کنیم؟

انواع مختلف خط افتادن روی صفحه تبلت

پیش از بررسی دلایل باید ببینیم که معمولا خطوط مشاهده شده روی نمایشگر تبلت به چه صورت هستند. اکثرا خطوط ممکن است به صورت خط های سیاه و سفید در سرتاسر نمایشگر دیده شوند. گاهی خطوط افقی و گاهی نیز عمودی از یک سمت به سمت دیگر صفحه امتداد می یابند. 

در مواردی تمامی سطح صفحه نمایش تبلت را پوشانده اند و گاهی تنها در یک سمت ظاهر می شوند. این حالت ها تنها به دلیل و نوع آسیب وارد شده به نمایشگر بستگی دارند. خطوط رنگی نیز در حالت هایی ممکن است در نمایشگر تبلت مشاهده شوند. ظاهر شدن خطوط سبز رنگ روی نمایشگر تبلت یا مشاهده خطوط صورتی یا بنفش از حالت های دیگر خط افتادن روی صفحه تبلت است. 

از طرفی نیز گاهی خطوط تنها به صورت یک شکستگی روی نمایشگر ظاهر می شوند که می تواند به دنبال شکستن گلس یا شکستن ال سی دی دستگاه باشد. به هر حال موضوعی که اهمیت دارد این است که در تمامی این حالت ها کیفیت نمایش تصاویر و کار با دستگاه تحت تاثیر قرار گرفته و کم می شود. بنابراین باید به دنبال دلیل و راهی جهت رفع مشکل بود.

دلایل خط افتادن روی صفحه تبلت

حال ببینیم چه مواردی می توانند موجب ظاهر شدن این خطوط روی نمایشگر تبلت شوند. خط افتادن روی نمایشگر تبلت هم می تواند به دنبال مشکلات سخت افزاری و آسیب های فیزیکی اتفاق بیفتد و هم این که برخی اختلالات نرم افزاری دلیل ظاهر شدن این خطوط باشند. مهم ترین دلایل شامل موارد زیر می شوند:

  • آسیب های فیزیکی مانند ضربه به صفحه، زمین خوردن تبلت یا …
  • بروز مشکلات و خرابی در ال سی دی تبلت
  • آب خوردگی تبلت
  • مشکلات سخت افزاری در سایر قطعات نظیر مادربرد و فلت تصویر
  • خرابی و مشکلات نرم افزاری در تبلت

پیشنهاد سایت: رفع مشکل آب خوردگی تبلت

آسیب های فیزیکی

آسیب های فیزیکی نظیر زمین خوردن تبلت، افتادن اشیای سنگین روی نمایشگر دستگاه، وارد آمدن فشار به صفحه در مواقعی که تبلت را بدون محافظ در کیف یا جایی نامناسب قرار داده اید و … مهم ترین دلایل خط افتادن روی صفحه تبلت محسوب می شوند. 

گاهی نیز آسیب های فیزیکی وارد شده به تبلت ناشی از نوساناتی هستند که در جریان برق به وجود می آیند و به دنبال کم و زیاد شدن ولتاژ، به نمایشگر دستگاه آسیب وارد می شود. در نهایت خطوطی روی صفحه ظاهر می شوند که کاملا کیفیت تصویر را کاهش می دهند. اگر خطوط به صورت شکستگی ظاهر شوند، یا گلس تبلت شکسته یا ال سی دی آن آسیب دیده است.

بروز مشکلات و خرابی در ال سی دی تبلت

خرابی های ال سی دی در دستگاه های الکترونیکی از جمله تبلت، جزو اصلی ترین دلایل نیاز به تعمیر این دستگاه هاست. باز هم به دنبال آسیب های فیزیکی مانند زمین خوردن دستگاه، نوسانات برقی یا استهلاک برخی قطعات مرتبط، ال سی دی می تواند آسیب ببیند و در نتیجه خرابی آن گاهی با خط افتادن روی صفحه تبلت مشخص می شود. 

مشکلات ال سی دی شامل شکستگی، به هم خوردن تنظیمات تصویر، قطع شدن کابل تصویر که به مادربرد دستگاه متصل است، خرابی فلت تصویر و … می شوند.

آب خوردگی تبلت

آب خوردگی تبلت می تواند یکی دیگر از دلایل خط افتادن روی صفحه تبلت باشد. نفوذ آب و رطوبت همیشه مشکلات زیادی را در دستگاه های الکترونیکی به وجود می آورد که یکی از اثرات آن، خرابی نمایشگر و خط افتادن روی نمایشگر تبلت است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه توصیه می شود مقاله مهم ترین راه کارها برای رفع مشکل آب خوردگی تبلت چیست؟ را مطالعه کنید.

مشکلات سخت افزاری در سایر قطعات نظیر مادربرد و فلت تصویر

مشکلات سخت افزاری در تبلت تنها به ال سی دی و پنل آن مربوط نمی شود. گاهی خرابی سایر قطعات سخت افزاری داخلی دستگاه که به نوعی با نمایش تصویر در ارتباط اند، دلیل خط افتادن روی صفحه تبلت مورد نظر هستند. برای مثال خرابی مادربرد و مشکلات آن می تواند اصلی ترین دلیل مشکلات تصویر در نمایشگر باشد.

خرابی و مشکلات نرم افزاری در تبلت

همیشه یک خرابی سخت افزاری دلیل خط افتادن روی صفحه تبلت نیست و نباید مشکلات نرم افزاری را نیز نادیده گرفت. در صورتی که تنظیمات نرم افزاری مرتبط با تصویر به هم ریخته باشد یا یک باگ نرم افزاری در سیستم عامل و سایر برنامه ها وجود داشته باشد، این احتمال وجود دارد که کیفیت تصویر نمایش داده شده تحت تاثیر قرار بگیرد.

راه حل های رفع مشکل خط افتادن روی نمایشگر تبلت

راه حل هایی که می توان برای رفع مشکل خط افتادن روی صفحه تبلت از آنها استفاده کرد، بسته به دلیل بروز مشکل متفاوت است. تعمیرات سخت افزاری بخش مهمی از این خدمات است. تعمیر و تعویض ال سی دی تبلت، تعمیر و تعویض کابل و مدار های مرتبط با نمایش تصویر، تعمیر و تعویض فلت تصویر، رفع مشکلات مادربرد، تعویض گلس و … 

از مهم ترین کارهایی است که برای رفع مشکل خط افتادن روی صفحه نمایش تبلت انجام می شود. در کنار تعمیرات سخت افزاری گاهی مشکل با تعویض قطعات برطرف نمی شود و دستگاه به یک عیب یابی تخصصی از نظر مشکلات نرم افزاری نیاز دارد. 

در این زمینه تعمیرکاران با استفاده از ابزارها و برنامه های تخصصی به بررسی مشکلات نرم افزاری تبلت می پردازند تا در صورت بروز مشکلاتی در این زمینه آن را برطرف کنند. در مرکز سخت افزار ایران به عنوان یک مرکز تعمیرات تخصصی، انواع خدمات مرتبط با تعمیر تبلت دل چه سخت افزاری و چه نرم افزاری با دقیق ترین تکنیک ها ارائه می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید