اشتراک گذاری

دلیل کار نکردن فن کامپیوتر دل چیست؟

کار نکردن فن کامپیوتر دل یک مسئله جدی است که نباید از آن چشم پوشی کرد. در کامپیوتر دل چندین فن قرار گرفته است. فن سی پی یو، فن پاور و فن خنک کننده پردازنده گرافیکی، از جمله فن های سیستم هستند که کار خنک سازی قطعات و تهویه هوای کیس را انجام می دهند. اهمیت این فن ها به حدی است که اگر از کار بیفتند به تدریج دمای قطعات بالا رفته و آسیب های جدی به آنان وارد می شود. با روشن کردن سیستم، اولین صدایی که به گوش می رسد صدای فن کامپیوتر است.

گاه احتمال این وجود دارد که فن کامپیوتر از کار بیفتد. در این شرایط سوألی که پرسیده می شود این است که چرا فن کامپیوتر دل کار نمی کند؟ برای پاسخ به این سوأل با کمک کارشناسان تعمیر کامپیوتر، مطلب پیش رو را برای کاربرانی که با این مشکل مواجه هستند آماده کردیم. البته می توانید برای اطلاع بیشتر در خصوص فن های سیستم، مقاله فن کامپیوتر را در بخش مقالات کامپیوتر مطالعه کنید. در این مقاله تمامی اطلاعات لازم در خصوص فن و نحوه تعمیر آن گفته شده است.

کار نکردن فن کامپیوتر دل

دلایل کار نکردن فن کامپیوتر دل

همانطور که گفتیم فن های کامپیوتر روی قطعات مهم قرار گرفته اند. به صورت مشترک وظیفه هریک از آنها خنک سازی قطعات برای جلوگیری از آسیب دیدن است. دلیل کار نکردن فن در هریک از این قطعات ممکن است متفاوت باشد اما به طور کلی برای کار نکردن فن کامپیوتر دل دو دلیل عمده وجود دارد. اولین و رایج ترین دلیل آن، خرابی اتصالات فن است. اتصالات فن به تدریج ممکن است فرسوده شده و یا با پارگی مواجه شوند. دلیل دوم نیز از کار افتادن کلی فن و سوختن آن است. اگر فن دستگاه بسوزد از کامپیوتر بوی سوختگی خارج می شود.

رفع مشکل کار نکردن فن کامپیوتر دل

با توجه به نکاتی که در بالا گفته شد، برای رفع مشکل فن باید اتصالات آن را مورد بررسی قرار داد. توجه داشته باشید، خرابی اتصالات ساده ترین دلیلی است که برای این مشکل قابل تصور می باشد که رفع آن نیز کار دشواری نبوده و هزینه چندانی نیز به دنبال ندارد. گاهی خشک شدن فن و اتصالات آن باعث کار نکردن فن کامپیوتر دل می شوند. در این صورت با روغن کاری فن مشکل برطرف می گردد.

همچنین در خصوص فن سی پی یو باید گفت که ممکن است خمیر سیلیکون که بین CPU و قسمت آلومنیومی فن  قرار دارد خاصیت خود را از داده و یا از بین رفته باشد. در این صورت با جایگزین کردن خمیر، مشکل فن برطرف می شود. اما در مواردی که با سوختن فن و یا فرسودگی آن مواجه هستید تنها راه حل مشکل تعویض فن می باشد. تعویض فن باید توسط متخصصان فنی تعمیر کامپیوتر انجام شود.

نکات مهم در خصوص فن کامپیوتر

فن های موجود در کامپیوتر، قطعات مهم آن به شمار می روند. طوری که اگر این فن ها از کار بیفتند ممکن است قطعات مهمتری مانند سی پی یو و پاور نیز آسیب دیده و از کار بیفتند. در همین زمینه کارشناسان نکاتی را مد نظر قرار می دهند که در افزایش طول عمر فن کامپیوتر و جلوگیری از کار نکردن آن تأثیرگذار هستند. اولین نکته که باید به آن توجه داشت این است که استفاده از کامپیوتر در فضای گرم باعث بالا رفتن دور فن ها می شود.

این امر به تدریج تأثیر نامطلوبی بر کارکرد فن گذاشته و فرسودگی آن را به دنبال دارد. بنابراین کامپیوتر را در محلی قرار دهید که از تهویه مناسب برخوردار باشد. نکته مهم دیگر این است که انباشته شدن گرد و غبار و ذرات دیگر بر روی فن می تواند باعث کند شدن عملکرد آن شود. از این رو برای اینکه به طور ناگهانی با کار نکردن فن کامپیوتر دل مواجه نشوید هر چند وقت یک بار، گردو غبار موجود بر روی فن را با احتیاط پاک کنید.

تعمیر کامپیوتر دل در محل

در صورت خرابی کامپیوتر و نیاز به تعمیرات آن، نمایندگی دل با اعزام کارشناس، آن را در محل شما تعمیر می کند. از این رو دیگر نیازی به جا به جایی و انتقال کامپیوتر به مرکز تعمیراتی ندارید. کارشناسان باتجربه و توانمند نمایندگی دل با در اختیار داشتن تجهیزات مناسب و به همراه داشتن قطعات مورد نیاز در اسرع وقت در محل مورد نظر شما حاضر شده و مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری کامپیوتر را برطرف می کنند. تعمیر مادربرد، تعمیر گرافیک، تعویض رم، تعمیر پاور، تعویض کارت صدا، رفع مشکل ری استارت شدن سیستم، تعمیر بایوس و رفع مشکل دی وی دی رایتر کامپیوتر بخشی از خدمات تخصصی این نمایندگی هستند.