اشتراک گذاری

رفع مشکل صفحه آبی لپ تاپ

مشکل صفحه آبی لپ تاپ خطایی می باشد که ری استارت شدن اجباری ویندوز را به بار می آورد. این ارور با نام هایی چون خطای ایست یا Stop Error و BSOD مخفف Blue Screen Of Death نیز شناسایی می شود. صفحات آبی اغلب به دلیل بروز مشکلاتی در سخت افزار کامپیوتر و یا پیدایش ایرادهایی در نرم افزار درایورهای سیستم به وقوع می پیوندند. انواع لپ تاپ های کمپانی مطرح دل نیز از این قاعده مستثنی نبوده و ممکن است براثر تداخلات سخت افزاری و نرم افزاری متعددی دچار مشکل صفحه آبی لپ تاپ دل شوند.

به هنگام پیدایش خطای Blue Screen در لپ تاپ دل، ویندوز با پیغام خطای توقف رو به رو می گردد. این عدم کارکرد بحرانی باعث کرش سیستم عامل ویندوز شده و کارکرد آن را مختل می سازد. در این حالت تنها عکس العمل سیستم عامل، متوقف کردن کلی کامپیوتر و ری استارت کردن لپ تاپ است.

در این ری استارت اجباری چنانچه برنامه های در حال اجرا نتوانند داده های درون خود را ذخیره کنند، ممکن است اطلاعات به طور کامل پاک شوند. البته اغلب برنامه های امروزی به گونه ای ساخته شده اند که دائما در حال ذخیره اطلاعات باشند تا صفحه آبی مرگ یا اتفاقاتی از این دست، منجر به نابودی داده ها نگردد. در این مقاله به شناسایی دلایل کلی پیدایش مشکل صفحه آبی لپ تاپ دل و راهکارهای رفع آن می پردازیم.

مشکل صفحه آبی لپ تاپ

دلایل پیدایش مشکل صفحه آبی لپ تاپ دل

خرابی رم لپ تاپ دل

مشکلات سخت افزاری رم که معمولا با نمایش خطای Exception Fatal Error همراه خواهند بود، از دیگر دلایل پیدایش خطای Blue Screen در لپ تاپ دل هستند که نیازمند بررسی های ویژه ی کارشناسان حوزه ی تعمیرات می باشند.

خرابی رم لپ تاپ دل

مشکلات هارد دیسک لپ تاپ دل

یکی دیگر از دلایل ایجاد مشکل صفحه آبی در لپ تاپ دل مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری در بخش هارد دیسک سیستم است. در راستای حل این مشکلات بررسی سلامت هارد دیسک، تمیزی اتصالات سوکت مربوطه و نیز فرمت کردن هارد لپ تاپ دل حائز اهمیت است.

اختلالات سخت افزاری لپ تاپ دل

همان طور که اشاره شد اولین و مهم ترین دلیلی که می تواند باعث شکل گیری مشکل صفحه آبی لپ تاپ دل و مرگ ویندوز آن شود، اختلالات سخت افزاری لپ تاپ است. برای بررسی اختلالات سخت افزاری وارد بخش Device Manager ویندوز شوید. عموما سخت افزارهایی از لپ تاپ که دچار ناکارآمدی شده اند با علامت تعجب زرد رنگی در این بخش مشخص خواهند شد. دقت کنید که جهت رفع مشکلات سخت افزاری مراجعه به مراکز تعمیراتی معتبر امری ضروریست و هرگونه دستکاری و تعمیرات ناشیانه موجب از کارافتادگی کلی سیستم می گردد.

هجوم ویروس ها به سیستم رایانه ای لپ تاپ دل

ویروس ها مشکلات نرم افزاری و سخت افزاری مختلفی را در سیستم های رایانه ای ایجاد می کنند که پیدایش مشکل صفحه آبی لپ تاپ دل را به دنبال دارد. جهت حفظ سلامت و کارایی رایانه ها، استفاده از آنتی ویروس های معتبر و فعال را جدی بگیرید.

عدم نصب صحیح نرم افزارهای لپ تاپ دل

همواره دقت کنید که مراحل نصب نرم افزارها را به طور کاملا صحیح طی کرده باشید تا از پیدایش خطای Blue Screen در لپ تاپ دل جلوگیری شود. هر گونه کاستی در مراحل راه اندازی نرم افزارهای پیشرفته، می تواند عامل اصلی نمایش صفحه آبی لپ تاپ باشد.

از کار افتادن فن لپ تاپ دل

گرم شدن بیش از حد قطعات لپ تاپ علاوه بر آسیب‌رسانی موضعی به سخت‌افزارها، عمر آن‌ها را نیز کوتاه می‌کند و حتی ممکن است باعث تاثیرات منفی بر روی نحوه ی اجرای نرم افزارهای سیستم شود. بنابراین فن لپ تاپ را در اسرع وقت تعمیر نمایید.

راهکارهای مقابله با پیدایش مشکل صفحه آبی لپ تاپ دل

  • به روزرسانی درایورهای لپ تاپ دل

یکی از راه ‌حل‌های رفع مشکل صفحه آبی لپ تاپ دل به روزرسانی درایورهای قدیمی سیستم است.

البته در ویندوز 10 درایورهای قدیمی به ندرت سبب بروز این خطا هستند، زیرا به روزرسانی درایورها در این نسخه از ویندوز به صورت اتوماتیک انجام می‌شود.

با این حال می توانید لیست درایورهای به روز شده را در قسمت Update & Security پنل Settings مشاهده کنید و آن هایی که آپدیت نشده اند را به روز کنید.

به روزرسانی درایورهای لپ تاپ دل
  • اجرای کد CHKDSK در لپ تاپ دل

 Windows Check Disk یک ابزار ویندوز یکپارچه است که از Command Prompt اجرا می‌شود. CHKDSK فایل‌های سیستم را بررسی کرده و مشکلات نرم افزاری موجود در سیستم را اصلاح می‌کند. در نوار جستجوی منو عبارت Command Prompt را تایپ کنید. برنامه را باز کرده و Run as administrator  را انتخاب کنید. در پنجره ی باز شده، عبارت chkdsk/r را تایپ کرده و اینتر بزنید. عبارت تایپ شده، یک دستور است که تمامی فایل‌های لپ تاپ را اسکن کرده و مشکلات احتمالی را تصحیح خواهد کرد.

اجرای کد CHKDSK در لپ تاپ دل
  • ریست کردن تنظیمات BIOS/UEFI در لپ تاپ دل

یکی از تراشه‌های مهم ماردبورد BIOS نام دارد که می‌توانید با فشار دادن کلید Del یا F2 هنگام روشن کردن کامپیوتر، وارد تنظیمات آن شوید.

در منوی مشاهده شده، گزینه ی ریست را بیابید و انتخابش کنید تا تنظیمات BIOS  به طور کامل ریست شود.

این کار می تواند پیدایش خطای Blue Screen در لپ تاپ دل را از میان ببرد.

  • ریست کردن ویندوز لپ تاپ دل

ریست کردن ویندوز راه حلیست که می تواند در بسیاری از مواقع مشکل صفحه آبی لپ تاپ دل را از میان ببرد. این کار تمام فایل‌های سیستم را مجددا احیا خواهد کرد. بیشتر فایل‌های شما در این فرآیند دست نخوره باقی خواهند ماند. اما توصیه می شود حتما پیش از ریست کردن ویندوز از اطلاعات خود بک آپ تهیه کنید. برای انجام ریست ویندوز مسیر زیر را دنبال کنید:

Settings > Update and Security > Recovery.

پایین صفحه Reset this PC را انتخاب کنید. با انجام این عمل، سیستم ری استارت خواهد شد. جهت کسب راهنمایی های بیشتر در راستای انجام هر یک از راهکارهای ذکر شده با کارشناسان ما در نمایندگی تعمیر لپ تاپ دل تماس حاصل فرمایید.

ریست کردن ویندوز لپ تاپ دل

نمایندگی تعمیر لپ تاپ دل

لپ تاپ های دل دستگاه های پیشرفته و باکیفیتی می باشند که قابلیت های فراوانی را عرضه می دارند. این قابلیت های فراوان ممکن است پس از استفاده ی چند ساله دچار اختلالات ساختاری متعددی در دو بخش سخت افزار و نرم افزار سیستم گردند. نمایندگی تعمیر لپ تاپ دل به یاری کاربران انواع لپ تاپ های دل شتافته و تمامی مشکلات این سیستم های رایانه ای را مطابق با پارامترهای استاندارد مرتفع می سازد. خاطر نشان می نماییم که اقدامات تعمیراتی این مجموعه براساس دانش به روز تکنسین های ماهر در کوتاه ترین زمان ممکن شکل گرفته و تجربه ی استفاده از دستگاهی بی نقص را به ارمغان می آورد.