اشتراک گذاری

علت کند شدن سرعت لپ تاپ دل چیست؟ ترفندهای خلاص شدن از کندی سرعت لپ تاپ

خسته کننده‌ترین مشکلی که برای هر لپ تاپی به وجود می‌آید، کند شدن سرعت آن است. عوامل زیادی هستند که موجب کند شدن سرعت لپ تاپ می‌شوند که تصمیم داریم به برخی از مهم‌ترین آن‌ها اشاره کنیم. پس اگر شما هم با این مشکل خسته کننده در لپ تاپ خود مواجه شده‌اید ادامه این مطلب را که در زمینه علت کند شدن سرعت لپ تاپ دل است از دست ندهید چون قرار است یک سری ترفند کاربردی و عملی برای برطرف کردن این مشکل نیز به شما آموزش دهیم.

علت کند شدن سرعت لپ تاپ دل

بررسی علت کند شدن سرعت لپ تاپ دل

اجرای هم زمان چندین نرم‌افزار؛ تنها نرم‌افزار مورد نیاز خود را اجرا کنید

هر چه تعداد نرم‌افزارهایی که به صورت هم زمان بر روی سیستم شما باز هستند بیشتر باشند CPU یا همان پردازنده لپ تاپ بیشتر و بیشتر درگیر می‌شود چرا که مجبور است سرعت پردازش خود را بین تمامی نرم‌افزارهایی که به صورت هم زمان بر روی سیستم شما در حال اجرا هستند تقسیم کند. همین مسئله از علت کند شدن سرعت لپ تاپ دل است. بنابراین به شما پیشنهاد می‌کنیم که به اجرای چندین نرم‌افزار به صورت هم زمان بر روی سیستم خود تنها نرم‌افزاری که به آن نیاز دارید را بر روی لپ تاپ اجرا کنید تا با چنین مشکلی مواجه نشوید.

ویروسی شدن لپ تاپ؛ لپ تاپ خود را ویروس‌کشی کنید

رایج‌ترین علت کند شدن سرعت لپ تاپ دل ، ویروسی شدن این دستگاه است. گاهی اوقات از وب سایت‌های نامعتبر و ویروسی نرم‌افزارهایی را دانلود می‌کنید که آن نرم‌افزارهای ویروسی سیستم شما را آلوده می‌کنند. گاهی اوقات هم دستگاه‌های جانبی ویروسی را مانند یک فلش ویروسی را به سیستم خود وصل می‌کنید و موجب ویروسی شدن سیستم خود می‌شوید. البته اگر بر روی لپ تاپ خود یک آنتی ویروس اورجینال داشته باشید به هیچ وجه اجازه نخواهد داد که نرم‌افزارهای ویروسی را بر روی لپ تاپ خود نصب و اجرا کنید و هر بار با ویروس‌کشی خودکار جان لپ تاپ شما را نجات می‌دهد.

از آن جایی که ممکن است لپ تاپ شما ویروسی شده باشد و به بدافزارهایی آلوده شده باشد بهتر است یک آنتی ویروس اورجینال بر  روی آن نصب کنید و کل سیستم خود را ویروس‌کشی کنید. اینگونه اگر کند شدن سرعت لپ تاپ شما به دلیل ویروسی شدن آن باشد این مشکل به راحتی برطرف خواهد شد.

پراکنده بودن داده‌ها روی هارد لپ تاپ؛ هارد لپ تاپ را دیفرگ کنید

هر بار که داده‌ها و اطلاعات جدیدی را بر روی لپ تاپ خود ذخیره می‌کنید ویندوز آن‌ها را در هر کدام از سکتورها یا بخش‌های هارد که خالی باشد، ذخیره می‌کند. در صورتی که حجم اطلاعات ذخیره شده زیاد باشد به گونه‌ای که بخشی از آن‌ها در یک سکتور هارد جا نشود ویندوز ادامه اطلاعات شما را در سکتور دیگری از هارد ذخیره می‎‌‌کند. همین مسئله موجب پراکندگی داده‌ها و اطلاعات شما بر روی هارد می‌شود.

به همین دلیل هر بار که ویندوز بخواهد به داده‌های شما دسترسی پیدا کند باید زمان زیادی را صرف جستجو آن داده‌ها بکند به همین دلیل به نظر می‌رسد که سرعت لپ تاپ به صورت چشم‌گیری کند شده است. در چنین شرایطی پیشنهاد می‌شود که هارد خود را دیفرگ کنید. منظور از دیفرگ کردن هارد این است که پراکندگی داده‌های آن را از بین ببرید و کاری کنید تا دسترسی ویندوز به آن‌ها راحت‌تر و سریع‌‌تر باشد تا سرعت سیستم شما افزایش پیدا کند.

خوشبختانه خود ویندوز دارای ابزار Disk Defragment است که با استفاده از آن می‌توانید هارد سیستم خود را دیفرگ کنید. تنها کافیست که در منوی استارت عبارت “Defrag” را سرچ کنید و در نتایج جستجو که به شما نمایش داده می‌شود گزینه “Defragment and Optimize Drives” را انتخاب کنید. حالا باید بر روی درایوی که قصد دیفرگ کردن آن را دارید کلیک کنید و آن را انتخاب کنید و در نهایت بر روی گزینه “Optimize” کلیک کنید.

خرابی هارد لپ تاپ؛ بازیابی اطلاعات هارد و تعمیر آن را به نمایندگی دل بسپارید

در صورتی که هیچ یک از مواردی که به آن‌ها اشاره کردیم دلیل اصلی کند شدن لپ تاپ نبود امکان دارد خرابی هارد علت کند شدن سرعت لپ تاپ دل باشد. البته این شرایط در حالتی است که ضربه شدیدی به لپ تاپ شما وارد شده باشد چرا که وارد شدن ضربه به لپ تاپ قاتل جان هارد آن است. از طرفی نصب بازی‌های سنگین گرافیکی نیز می‌تواند به هارد لپ تاپ آسیب وارد کند.

با این وجود اگر به تازگی شاهد وارد شدن ضربه سنگینی به لپ تاپ خود بوده‌اید و بعد از آن هم سیستم شما به قدری کند شد که امکان کار کردن با آن وجود نداشت باید احتمال خرابی هارد آن را در نظر بگیرید و بدون دستکاری لپ تاپ آن را به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ دل بسپارید. توجه داشته باشید که هر گونه دستکاری لپ تاپ به ویژه ذخیره کردن اطلاعات جدید زمانی که هارد آن آسیب دیده است موجب کاهش احتمال بازیابی اطلاعات سیستم شما می‌شود.

نمایندگی تعمیرات لپ تاپ دل؛ عیب‌یابی و تعمیر لپ تاپ دل

عیب‌یابی و تعمیر لپ تاپ دل تخصص تعمیرکاران نمایندگی تعمیرات لپ تاپ دل است فرقی هم نمی‌کند که مشکل لپ تاپ شما نرم‌افزاری باشد یا سخت‌افزاری به هر حال می‌توانید با خیال راحت تعمیرات لپ تاپ دل را به تعمیرکاران این مرکز بسپارید. فراموش نکنید که نمایندگی رسمی دل پس از تعمیر تخصصی لپ تاپ شما یک ضمانت نامه معتبر به شما ارائه می‌دهند تا مطمئن باشید که تعمیرات صورت گرفته بر روی سیستم شما به صورت کاملاً حرفه‌ای و تخصصی انجام گرفته است.