اشتراک گذاری

آموزش فعال کردن کلید FN در لپ تاپ

همانطور که می‌دانید لپ تاپ به صورت کاملاً فشرده طراحی شده است به گونه‌ای که هم مانند یک کامپیوتر قدرتمند است و هم اینکه قابل حمل می‌باشد. به همین دلیل برای جلوگیری از افزایش سایز لپ تاپ، کلیدهای تنظیمات مانند: تنظیمات نور، صدا و … در طراحی لپ تاپ با کلیدهای تابعی ادغام شده‌اند چراکه کلیدهای تابعی می‌توانند به جای انجام یک کار، دو کار انجام دهند.

برای استفاده از هر کدام از کلیدهای ادغام شده باید از کلید ترکیبی FN نیز استفاده کرد. گاهی اوقات کلید FN قفل می‌شود و دردسرهایی را برای استفاده از کلیدهای ادغام شده به وجود می‌آورد اما از کجا باید بفهمیم کلید FN قفل شده است و نحوه فعال کردن کلید FN چگونه است؟ برای پاسخ به این سوالات ادامه این مطلب، که توسط کارشناسان مرکز تعمیر لپ تاپ دل تهیه شده است را از دست ندهید.

فعال کردن کلید fn

از کجا بفهمیم کلید FN قفل شده است؟

قبل از آموزش نحوه فعال کردن کلید FN باید بتوانید تشخیص دهید که آیا کلید FN قفل شده است یا خیر؟ اما چطور؟ منظور از قفل شدن کلید FN یعنی فعال شدن این کلید به صورت ثابت از این‌رو برای استفاده از کلید مورد نظر مجبورید به صورت معکوس عمل کنید. برای مثال فرض کنید کلید F1 در لپ تاپ با قطع و وصل شدن صدای لپ تاپ ادغام شده است. البته وظیفه کلید F1 به تنهایی، نمایش راهنمای برنامه‌ها است.

درصورتی که کلید FN قفل شود به جای اینکه با زدن کلید F1 راهنمای برنامه‌ای که داخل آن هستید نمایش داده شود، صدای سیستم قطع می‌شود. در این حالت اگر بخواهید راهنمای برنامه‌ای که داخل آن هستید را ببینید باید به جای استفاده از کلید F1 به تنهایی از کلید F1 به همراه FN استفاده کنید یعنی دقیقاً برعکس. بنابراین هر زمانی که عملکرد کلیدهای تابعی برعکس شد، مطمئن باشید که کلید FN قفل شده است.

نحوه فعال کردن کلید FN و دلایل بروز این مشکل

  • گاهی اوقات استفاده از کلیدهای FN و Number Lock با یکدیگر موجب غیرفعال شدن کلید FN می‌شود. در این حالت باید برای رفع مشکل قفل شدن کلید FN در لپ تاپ، مجددا از کلیدهای FN و Number Lock با یکدیگر استفاده کنید.
  • برخی مواقع نیز استفاده از کلیدهای FN + Shift + Number Lock موجب غیر فعال شدن کلید FN می‌شود که با فشردن مجدد تمامی این کلیدها می‌توانید این کلید را فعال کنید.
  • یکی دیگر از دلایلی که موجب غیرفعال شدن کلید FN در لپ تاپ می‌شود، فعال شدن کلیدهای عملیاتی در تنظیمات بایوس است. نحوه فعال کردن کلید FN در این حالت، رفتن به تنظیمات بایوس، انتخاب گزینه System Configuration و Disable کردن گزینه Action Keys Mode است.

نمایندگی تعمیر لپ تاپ دل

اگر از کاربران لپ تاپ دل هستید و سیستم شما با مشکل نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری روبه‌رو شده است، لازم نیست که نگران پیدا کردن مرکزی برای تعمیرات سیستم خود باشید. نمایندگی تعمیر لپ تاپ دل، خدمات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری ویژه‌ای را به صورت کاملا حرفه‌ای به کاربران ارائه می‌دهد. این خدمات شامل: عیب‌یابی دقیق دستگاه، تعمیرات تخصصی و تست نهایی دستگاه جهت اطمینان از رفع مشکل آن می‌باشد. اگر شما هم تمایل دارید که از خدمات تعمیر تخصصی لپ تاپ در نمایندگی دل برخوردار شوید می‌توانید به یکی از شعب این نمایندگی مراجعه کنید.