اشتراک گذاری

آشنایی با انواع بوق های بایوس لپ تاپ دل

اکثر اوقات زمانی که مشکلی برای لپ تاپ به وجود بیاید، هنگام بالا آمدن یا به اصطلاح بوت شدن این دستگاه، بوق های متعددی شنیده می شوند که هر کدام خبر از بروز یک مشکل منحصر به فرد در لپ تاپ می دهند؛ به این بوق ها، بوق های بایوس می گویند. اگر دوست دارید بدانید هر تعداد بوق که از لپ تاپ دل هنگام بوت شدن این دستگاه شنیده می شود به چه معناست و نشان دهنده بروز چه مشکلی در لپ تاپ دل است، ادامه این مطلب از نمایندگی دل را از دست ندهید تا شما را با انواع بوق های بایوس لپ تاپ دل، هنگام بوت شدن این دستگاه آشنا کنیم.

آشنایی با انواع بوق های بایوس لپ تاپ دل

بایوس چیست؟

قبل از اینکه به سراغ آشنایی با انواع بوق های بایوس لپ تاپ دل برویم لازم است کمی با بایوس و نقش آن در لپ تاپ آشنا شوید. درواقع بایوس یک چیپست الکترونیکی است که بر روی مادربرد سیستم شما قرار گرفته است. کاربرد بایوس در لپ تاپ یا کامپیوتر این است که تمامی اطلاعات سخت‌ افزارهای موجود در سیستم بر روی این قطعه ذخیره می ‌شود. درواقع زمانی که شما سیستم خود را روشن می ‌کنید، ابتدا مجموعه اطلاعات سخت ‌افزارها که بر روی بایوس ذخیره شده ‌اند، خوانده می ‌شوند. امکان دارد هنگام بوت شدن لپ تاپ بوق های مختلفی از بایوس این دستگاه شنیده شود که هر کدام نشان دهنده بروز مشکلی منحصربه فرد در لپ تاپ هستند. در مطالب قبلی با تنظیمات بایوس لپ تاپ دل آشنا شدید، در ادامه شما را با انواع این بوق ها و دلایل شنیده شدن آن ها آشنا خواهیم کرد.

انواع بوق های بایوس لپ تاپ دل

یک بوق

یکی از متداول ترین انواع بوق های بایوس لپ تاپ دل، شنیده شدن تنها یک بوق است که نشان می دهد منشا مشکل در خرابی حافظه بایوس است؛ به گونه ای که یا حافظه رام یا چیپست بایوس دچار مشکل شده است.

دو بوق

زمانی که دو بوق هنگام بوت شدن لپ تاپ دل شنیده می شود به این معناست که مشکلی در رم این دستگاه وجود دارد؛ به گونه ای رم متصل نیست و سیستم نمی تواند آن را شناسایی کند. در این حالت پیشنهاد می شود که جهت عیب یابی رم لپ تاپ دل، این دستگاه را به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ دل بسپارید.

سه بوق در بایوس دل

 شنیده شدن سه بوق از لپ تاپ دل، هنگام بوت شدن می تواند دلایل متعددی داشته باشد اما اکثر اوقات به این معناست که چیپست دچار مشکل است. درواقع خطای چیپست که یا از چیپ شمالی است یا از چیپ جنوبی، موجب شنیده شدن سه بوق ممتد از لپ تاپ دل می شود. از دیگر دلایلی که می توانند موجب بروز این مشکل شوند می توان به، به مشکل خوردن بررسی ساعت و تاریخ سیستم، خرابی چیپ A20، خرابی چیپ ورودی یا خرابی چیپ خروجی و خرابی کنترل کیبورد اشاره کرد.

چهار بوق

اما یکی از مهم ترین بوق های بایوس لپ تاپ که خیلی جدی است و با شنیدن آن حتما باید لپ تاپ خود را به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ دل بسپارید، چهار بوق ممتد است. شنیدن چهار بوق ممتد از لپ تاپ دل زمانی که این سیستم در حال لود شدن است نشان می دهد که رم سیستم شما خراب شده است و به عیب یابی دقیق و تعمیرات تخصصی یا حتی تعویض نیاز دارد.

پنج بوق bios لپ تاپ

شنیده شدن پنج بوق از لپ تاپ دل نیز نشان می دهد که باتری بایوس خراب شده و نیاز به تعویض دارد. اگر از کاربران آچار به دست هستید و خودتان می توانید باتری بایوس را عوض کنید که هیچ اما اگر هیچ آشنایی با این جور کارها ندارید، بهتر است به نمایندگی تعمیرات لپ تاپ دل سری بزنید تا تکنسین های این مرکز کار تعویض باتری بایوس را برای شما انجام دهند.

شش بوق

به نظر می رسد هر چه تعداد بوق های شنیده شده از لپ تاپ دل افزایش پیدا کند باید منتظر بروز یک مشکل حادتر و جدی تر در لپ تاپ خود باشید. شنیده شدن شش بوق ممتد از لپ تاپ دل نشان می دهد که یا کارت گرافیک این سیستم خراب شده است و به تعمیر نیاز دارد یا چیپ گرافیک آن. پس درصورت شنیده شدن شش بوق ممتد از دستگاه خود نیز حتما باید لپ تاپتان را هر چه زودتر به مرکز تعمیرات لپ تاپ برسانید.

هفت بوق در بایوس لپ تاپ

اما حادترین و جدی ترین بوق های بایوس لپ تاپ دل که اگر از این دستگاه شنیده شوند خبر از بروز یک مشکل بسیار بزرگ می دهند، هفت بوق است. درواقع شنیده شدن هفت بوق ممتد از لپ تاپ دل هنگام بوت شدن این دستگاه نشان می دهد که مهم ترین قطعه سیستم شما یعنی CPU یا همان پردازنده آن خراب شده است و به تعمیرات تخصصی نیاز دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید