اشتراک گذاری

قطعات لپ تاپ دل

قطعات لپ تاپ دل در دو دسته قرار می گیرند. برخی از قطعات در درون قاب قرار گرفته که به آنها قطعات داخلی گفته می شود و برخی نیز بیرون از قاب قرار دارند که به عنوان قطعات بیرونی شناخته می شوند. لپ تاپ چه در بخش داخل و چه خارجی آن شامل قطعات مختلفی است. مجموعه این قطعات عملکرد دستگاه را میسر کرده و به کاربر این امکان را می دهند از قابلیت های دستگاه استفاده کند. قطعاتی که در لپ تاپ به کار گرفته می شوند از یک برند تا برند دیگر تفاوتی ندارند و تمامی آنها دارای قطعات مشترکی هستند.

شاید تنها تفاوت آنها در نوع قطعات، مدل و میزان ظرفیت آنها باشد. در لپ تاپ دل نیز همانند سایر لپ تاپ ها قطعاتی نظیر مادربرد، رم، گرافیک، هارد، فلت در بخش داخلی و قطعاتی مانند کیبورد، تاچ پد، ال سی دی و غیره در قسمت خارجی به کار رفته است. امروز قصد داریم برخی از مهمترین قطعات لپ تاپ DELL را به شما معرفی کنیم. آشنایی با قطعات لپ تاپ شما را در استفاده از دستگاه و استفاده از عملکردهای مختلف آن یاری می کند. در ادامه مطلب شما را با برخی از قطعات مهم بیشتر آشنا می کنیم.

قطعات لپ تاپ دل

قطعات داخلی لپ تاپ دل

قطعات داخلی به قطعاتی اشاره دارد که در دورن قاب قرار می گیرند. این قطعات که به عنوان سخت افزارهای دستگاه شناخته می شوند از دید کاربر خارج بوده و دسترسی به آنها تنها با باز کردن قاب امکان پذیر است. بخش های داخلی مهمترین قطعات لپ تاپ دل به شمار می روند. قطعاتی مانند پردازنده، مادربرد لپ تاپ، گرافیک، رم، هارد، فلت، باتری لپ تاپ دل، مودم و غیره از قطعات داخلی لپ تاپ هستند. در ادامه چند نمونه از آنها را بررسی می کنیم.

مادربرد

مادربرد اصلی ترین برد لپ تاپ است که ضمن ایجاد ارتباط بین بخش های مختلف لپ تاپ، کنترل و هدایت پردازش های دستگاه را نیز بر عهده دارد. مادربرد متشکل از قطعات الکترونیکی است. علاوه براین وجود چیپ های گرافیک و پردازنده نیز بر اهمیت آن افزوده است. رم، هارد، ال سی دی و سایر بخش ها نیز به نوع دیگری با مادربرد در ارتباط هستند. مادربرد لپ تاپ سه گونه است: نوع اول مادربردی است که از قطعات استاندارد استفاده کرده که اکنون مورد استفاده قرار نمی گیرند. مادربرد نوع دوم ترکیبی از قطعات استاندارد و SMD می باشد. اما سومین نوع آن تنها از قطعات SMD تشکیل شده است.

گرافیک

یکی از قطعات لپ تاپ دل که در هنگام خرید لپ تاپ باید مورد توجه قرار گیرد، گرافیک است. گرافیک قطعه ای است که وظیفه آن رندینگ تصاویر یا به عبارت دیگر پردازش تصاویر می باشد. گرافیک با نام های دیگری همچون GPU و یا واحد پردازشگر بصری نیز شناخته می شود. گرافیک در لپ تاپ به دو گونه است: گرافیک مجتمع که به صورت لحیم شده بر روی مادربرد قرار گرفته و گرافیک اختصاصی که از ظرفیت بیشتری برخوردار است و برای کارهای گرافیکی و اجرای بازی ها مناسب است.

کابل فلت

کابل فلت رابط گرافیکی است که وظیفه آن انتقال تصاویر پردازش شده گرافیک به ال سی دی برای نمایش است. فلت لپ تاپ نیز انواع مختلفی دارد اما در LCD لپ تاپ های قدیمی معمولاً از کابل فلت 40 پین استفاده می شد اما در LED لپ تاپ های جدید از نوع 30 پین بهره گرفته می شود. معمولاً فلت از داخل لولا یا کنار آن عبور می کند.

رم

رم حافظه موقتی لپ تاپ است و اجازه می‌دهد فایل‌ها در مدت زمانی کوتاه، نوشته و خوانده شوند؛ بدون اینکه در این خواندن و نوشتن تقدم و تأخر زمانی مطرح باشد.‌ رم نقش مهمی در سرعت لپ تاپ دارد و هرچقدر ظرفیت بالاتری داشته باشد، سرعت خواندن و نوشتن اطلاعات نیز بالاتر خواهد بود.

قطعات خارجی لپ تاپ دل

همانطور که گفتیم قطعات خارجی لپ تاپ شامل قطعاتی است که بیرون از بدنه قرار گرفته اند. کاربر به این نوع قطعات دسترسی داشته و همواره با آنها سر و کار دارد. قطعات بیرونی به نوعی نقش کاربری بین لپ تاپ و کسی که با آن کار می کند را ایفا می کنند. از مهمترین قطعات لپ تاپ دل در بخش بیرونی آن ال سی دی یا صفحه نمایش، کیبورد، تاچ پد و شارژر قابل توجه می باشند. در ضمن چنانچه از قطعات جانبی دیگری نیز استفاده کنید به عنوان قطعات خارجی دستگاه شناخته می شوند.

فروش قطعات لپ تاپ دل

تمامی قطعات لپ تاپ قابل تعویض هستند. برخی از آنها نیز قابلیت ارتقا دارند و به تنهایی مورد تعویض قرار می گیرند. رم و هارد دو قطعه ای هستند که برای ارتقای لپ تاپ می توانید آنها را تعویض کنید. علاوه براین، مادربرد، کیبورد، ال سی دی، فلت و سایر قطعات نیز قابل تعویض هستند. برای این منظور باید به مراکز معتبر مراجعه کرده و اقدام به خرید قطعه مورد نظر کنید. در این زمینه نمایندگی لپ تاپ دل، قطعات اصلی و اورجینال را برای خرید عموم عرضه می دارد.

تعمیر قطعات لپ تاپ دل

در صورتی که هر یک از قطعات لپ تاپ با مشکل مواجه شوند، در نمایندگی تعمیر لپ تاپ دل مورد تعمیر قرار می گیرند. برخی از قطعات لپ تاپ دل که قابل تعمیر شدن هستند عبارتند از هارد، رم، مادربرد، کیبورد، دی وی دی رایتر و غیره. این قطعات در واحدهای تخصصی و با استفاده از تجهیزات پیشرفته و مدرن تعمیر می شوند. لازم به ذکر است تعمیر قطعات لپ تاپ به نوع آسیب دیدگی و شدت آن بستگی دارد.

نمایندگی تعمیر لپ تاپ دل

نمایندگی تعمیر لپ تاپ دل به دلیل برخورداری از پیشرفته ترین تجهیزات و بهره گیری از جدیدترین متدهای تعمیراتی، خدماتی تخصصی و با کیفیت به کاربران ارائه می کند. شما می توانید برای تعمیر لپ تاپ خود از خدمات سرویس در محل این مرکز استفاده نمایید. این سرویس، به شما امکان می دهد لپ تاپ را در هرکجا از تهران و کرج سکونت دارید تعمیر کنید. در سرویس لپ تاپ در محل تمامی خدمات نرم افزاری و سخت افزاری ارائه می شود و از نظر کیفیت و روند انجام آن تفاوتی با خدمات سرویس در مرکز ندارد.