اشتراک گذاری

آموزش تمیز کردن لپ تاپ

ویژگی قابل حمل بودن لپ تاپ آن را به سیستمی کاربردی تبدیل کرده است که همواره در معرض آلودگی های محیطی قرار می گیرد. این آلودگی های محیطی می توانند باعث انتقال باکتری ها و ویروس های مختلفی به بدن انسان شوند. چگونگی انجام فرایند تمیز کردن لپ تاپ در روند کاری قابلیت ها و اجزای دستگاه تاثیر گذار است. از این رو در این مقاله قصد داریم شما را با نحوه ی صحیح تمیز کردن لپ تاپ دل آشنا سازیم. این موضوع باید به شیوه ای اصولی و استاندارد انجام شود، چراکه لپ تاپ در اثر آب خوردگی دچار آسیب های فراوانی می گردد.

تمیز کردن لپ تاپ

ابزار مورد نیاز برای تمیز کردن لپ تاپ

هر یک از اجزای لپ تاپ همچون کیبورد، پورت، هواکش و صفحه ی نمایش دارای ساختار حساس و مختلفی هستند. فرآیند تمیز کردن لپ تاپ باید به گونه ای صورت پذیرد که هیچ آسیبی به این اجزا وارد نشود. این مهم مستلزم استفاده از ابزارآلات ویژه ای است. به طور کلی مواردی چون اسپری هوای فشرده، دستمال های میکروفایبر، محلول های ضدعفونی کننده ی مخصوص لپ تاپ و گوش پاک کن در تمیز کزدن لپ تاپ دل کاربرد دارند. در این میان می توانید الکل را جایگزین محلول های ضدعفونی کننده نمایید، اما باید دقت داشته باشید که رطوبت حاصل از الکل به داخل قطعات لپ تاپ نفوذ پیدا نکند. اکیدا توصیه می شود از اسپری کردن مستقیم الکل به سطوح دستگاه بپرهیزید.

مراحل پاک کردن لپ تاپ دل

جهت تمیز کردن لپ تاپ پس از خاموش کردن آن به ترتیب زیر عمل کنید:

تمیز کردن بدنه ی لپ تاپ

اولین مرحله در تمیز کردن لپ تاپ بدنه ی آن است. برای این کار به هیچ عنوان نباید از شوینده های مایع یا مواد شیمیایی و پارچه های زبر استفاده کنید. مقداری از یک محلول پاک کننده مخصوص یا محلول آب و الکل را روی دستمال بدون پرزی بپاشید و پارچه را روی بدنه بکشید. پیشنهاد می کنیم پارچه را به شکل دورانی روی بدنه ی سیستم حرکت دهید. بدین شکل هم لکه‌ها بهتر پاک می‌شوند و هم فشار زیادی به لپ تاپ وارد نخواهد شد.

نظافت ساختار کیبورد و پد لمسی لپ تاپ

کیبورد یکی از آلوده ترین بخش های لپ تاپ است که کاربر به صورت مداوم با آن کار می کند. گاهی ممکن است از یک لپ تاپ چند نفر استفاده کنند که در این صورت حتما باید صفحه ی کلید لپ تاپ و نیز پد لمسی آن مرتبا تمیز شود. برای پاک کردن فاصله ی میانی بین کلیدها از آلودگی ها و زباله های مزاحم، بهترین روش استفاده از اسپری هوای فشرده است. اما سطح کلیدها را باید با محلول های تمیز کننده و یا محلول الکل و آب ضدعفونی کنید. محلول مورد استفاده  را روی پنبه یا دستمال اسپری کنید و پارچه را به آرامی روی سطح دکمه ها حرکت دهید.

تمیز کردن درزها و منافذ هوای لپ تاپ

یکی از مهم ترین مراحل تمیز کردن لپ تاپ، زدودن گرد و غبار از درزهای هوای دستگاه است. گردگیری دوره ای منافذ هوایی که برای تهویه لپ تاپ تعبیه شده اند، الزامی است. زیرا مسدود شدن منافذ تهویه ی هوا می تواند با از کار افتادن کامل فن کارایی لپ تاپ را مختل کند. برای تمیز کردن این منافذ پیشنهاد می شود مجددا از اسپری هوای فشرده استفاده کرده و با دستمال میکروفایبر و یا گوش پاک کن تمیز پروانه های فن را به آرامی تمیز کنید. این کار باید با ظرافت و دقت بالایی انجام شود تا پره های فن دچار شکستگی نشوند.

پاک کردن نمایشگر لپ تاپ دل

عموما پس از کیبورد این نمایشگر لپ تاپ است که بیشترین آلودگی را به خود جذب می کند. برای  تکمیل شدن مراحل تمیز کردن لپ تاپ و پاک کردن ال سی دی لپ تاپ دل دستگاه باری دیگر نیز باید از دستمال نرم و بدون پرزی استفاده کنید. دقت کنید که اسپری کردن آب یا محلول پاک کننده بر سطح ال سی دی کاملا ممنوع است. با این کار می توانید باعث نفوذ رطوبت به داخل صفحه ی نمایش شده و اختلالات فراوانی را به بار آورید.

تمیز کردن پورت های لپ تاپ

پس از چند سال استفاده از لپ تاپ آلودگی زیادی داخل پورت ها جمع می شود. اسپری هوای فشرده برای تمیز کردن این بخش هم کاربرد دارد. اگر این اسپری در دسترس نباشد، می توان توسط گوش پاک کن تمامی پورت ها و درگاه های ورودی لپ تاپ را تمیز کرد. البته باید بدون هیچ گونه فشاری این کار را انجام داد، زیرا احتمال دارد تکه ای از پنبه و سری گوش پاک کن درون پورت باقی بماند. اگر احساس می کنید که قطعات داخلی سیستم نیز نیاز به تمیز شدن دارند، بهتر است این کار را به تکنسین های تعمیر لپ تاپ محول نمایید. چراکه باز کردن سیستم و پاک کردن قطعات داخلی امر حساسیست که نیازمند مهارت و تخصص ویژه است.

نمایندگی رسمی دل

نمایندگی رسمی دل مجموعه ای سیستماتیک است که در راستای ارائه ی خدمات تعمیراتی انواع تولیدات دل از جمله لپ تاپ های این برند مطرح به فعالیت می پردازد. هر یک از دستگاه های معیوب ساخت کمپانی dell در کارگاه های مجهز نمایندگی دل طی مراحل عیب یابی تخصصی بررسی می گردند تا ریزترین اختلالات موجود در آن ها نیز شناسایی شوند. خاطرنشان می نماییم که کلیه ی امور تعمیراتی این مجموعه زیر نظر کارشناسانه ی تکنسین های ماهر شکل گرفته و براساس پارامترهای اصولی و استاندارد انجام می شوند.