اشتراک گذاری

چرا پروژکتور دل روشن نمی‌شود؟ بررسی دلایل روشن نشدن پروژکتور

نگران‌کننده‌ترین مشکلی که امکان دارد برای هر کدام از کاربران پروژکتور دل به وجود بیاید، روشن نشدن پروژکتور است. با وجود اینکه پروژکتور دل از کیفیت بالایی برخوردار است مانند سایر دستگاه‌های الکترونیکی درصورت استفاده نادرست، دچار مشکل شده و به تعمیرات تخصصی نیاز پیدا می‌کند. اگر پروژکتور شما هم با چنین مشکلی مواجه شده است، ادامه این مطلب را از دست ندهید تا با دلایل روشن نشدن پروژکتور و راهکارهای رفع این مشکل آشنا شوید.

روشن نشدن پروژکتور

علت روشن نشدن پروژکتور دل

روشن نشدن پروژکتور دل می‌تواند دلایل متعددی داشته باشد از دلایل ساده و پیش‌پا افتاده‌ای مانند: خراب شدن کابل برق پروژکتور و قفل بودن پنل این دستگاه گرفته تا دلایل پیچیده و بزرگی مانند: خراب شدن مین برد پروژکتور و خراب شدن برد پاور این دستگاه. ادامه این مطلب را دنبال کنید تا با تک تک این دلایل که مانع از روشن شدن پروژکتور می‌شوند، آشنا شوید.

  • خراب شدن کابل برق پروژکتور

ساده‌ترین مشکلی که می‌تواند موجب روشن نشدن پروژکتور دل شود، خراب شدن کابل برق پروژکتور است. به همین دلیل به شما توصیه می‌کنیم که قبل از هر چیز، کابل برق پروژکتور را با دقت بررسی کنید و مطمئن شوید که دچار هیچ‌گونه پارگی یا آسیب‌دیدگی نشده باشد. از آن‌جایی که امکان دارد کابل برق این دستگاه از داخل دچار قطعی شده باشد، بهتر است کابل برق دیگری را به پروژکتور خود متصل کنید و این دستگاه را روشن کنید. اگر پروژکتور روشن نشد به این معناست که ایراد از کابل برق نیست. اما اگر پروژکتور روشن شد به این معناست که کابل برق آن از داخل دچار قطعی شده است و باید آن را تعویض کنید.

  • قفل بودن پنل پروژکتور

یکی دیگر از دلایل ساده روشن نشدن ویدئو پروژکتور دل، کار نکردن پنل دیتا است که به دلیل قفل شدن دکمه‌های روی پنل توسط کاربر می‌باشد. خوشبختانه این مشکل با وارد شدن به تنظیمات ویدئو پروژکتور و خاموش کردن قفل پنل دستگاه امکان‌پذیر می‌باشد. برای خاموش کردن قفل پنل ویدئو پروژکتور دل می‌توانید از دفترچه راهنمای این محصول کمک بگیرید.

  • خراب شدن مین برد پروژکتور

اگر از دلایل ساده روشن نشدن پروژکتور دل بگذریم، به دو دلیل اصلی و جدی که موجب بروز چنین مشکلی در پروژکتور می‌شوند می‌رسیم شامل: خراب شدن مین برد و برد پاور پروژکتور. مین برد مهم‌ترین قطعه پروژکتور است که هم وظیفه برقراری ارتباط بین اجزاء پروژکتور را برعهده دارد و هم اینکه نقش و مسئولیت هر یک از قطعات این دستگاه را تعیین می‌کند. با این وجود بدیهی است که با خراب شدن مین برد یا مادربرد پروژکتور این دستگاه روشن نشود یا در حین کار کردن ناگهان خاموش شود.

مهم‌ترین عواملی که موجب خراب شدن مین برد پروژکتور می‌شوند شامل: وارد شدن ضربه به پروژکتور و نوسان برق می‌باشند. چراکه منبع تغذیه یا همان برد پاور پروژکتور جریان برق مورد نیاز قطعات پروژکتور را از طریق مین برد به آن‌ها انتقال می‌دهد. از این‌رو اگر جریان برق نوسان داشته باشد هم منبع تغذیه و هم مین برد پروژکتور دچار آسیب‌دیدگی می‌شوند. با این وجود توصیه می‌کنیم که حتماً پروژکتور را به محافظ برق متصل کنید تا از بروز نوسان برق در این دستگاه جلوگیری کنید. علاوه‌بر این از وارد شدن ضربه به پروژکتور نیز خودداری کنید.

  • خراب شدن برد پاور پروژکتور

همانطور که اشاره کردیم دومین عامل بسیار مهم و جدی که موجب روشن نشدن پروژکتور دل می‌شود، خراب شدن برد پاور یا منبع تغذیه این دستگاه می‌باشد. نقش برد پاور در پروژکتور تامین برق این دستگاه است به گونه‌ای که منبع تغذیه، جریان برق متناوب شهری را دریافت کرده و آن را به جریان برق مستقیم تبدیل کرده و سپس از طریق مین برد به تمامی قطعات دستگاه ویدئو پروژکتور انتقال می‌دهد. همانطور که اشاره کردیم، عامل اصلی خراب شدن برد پاور پروژکتور، نوسان برق است. درصورتی که پروژکتور شما هم روشن نمی‌شود و دلیل اصلی آن خرابی کابل برق و قفل بودن پنل پروژکتور نیست، بهتر است عیب‌یابی و تعمیرات تخصصی آن را به نمایندگی تعمیرات پروژکتور دل بسپارید.