اشتراک گذاری

علت برق گرفتگی توسط بدنه لپ تاپ و کیس کامپیوتر چیست؟

برق دار بودن بدنه لپ تاپ و کامپیوتر ، یک مشکل جدی است که باید پیش از خطرناک شدن، برطرف شود. البته همه کامپیوترها و لپ تاپ ها برق ندارند؛ اما گاهی این اتفاق می افتد و با لمس بدنه کیس یا لپ تاپ دل و هر برند دیگری، احساس برق گرفتگی داریم. اما چرا بدنه لپ تاپ و رایانه برق دارد؟ آیا این نشان دهنده وجود یک ایراد یا آسیب دیدگی قطعات است؟ به طور کلی برق دار بودن بدنه لپ تاپ و کامپیوتر، دلایل متعددی دارد. در این مقاله، دلایل برق دار شدن بدنه کامپیوتر و لپ تاپ را بررسی می کنیم و به شما می گوییم که چطور این مشکل را حل کنید. تیم تعمیر لپ تاپ نمایندگی دل در مرکز سخت افزار ایران هم برای ارائه خدمات تخصصی تر در خدمت شما هستند.

دلایل برق دار بودن بدنه لپ تاپ و کامپیوتر

بدنه لپ تاپ و کیس کامپیوتر، به دلایل مختلفی برق دار می شود. ممکن است قطعات درست نصب نشده و یا شل شده باشند. یا این که سیم ها اتصالی کرده یا به دلایلی، به بدنه برخورد کرده باشند. مهم ترین دلایل برق دار بودن بدنه لپ تاپ و کامپیوتر عبارتند از:

1. مشکلات پریز برق

یکی از دلایل برق دار شدن بدنه کامپیوتر و لپ تاپ، مشکلاتی است که در پریز برق یا محافظ و چندراهی وجود دارد. بنابراین اگر متوجه شدید که بدنه دستگاه شما برق دارد، قبل از هر کاری آن را به یک پریز یا چند راهی دیگر وصل کنید. اگر بدنه برق نداشت، یعنی خود دستگاه سالم است و ایراد از منبع برق است. در غیر این صورت، موارد دیگر را بررسی کنید.

2. آلودگی فضای داخل کیس یا لپ تاپ

گاهی برق دار بودن بدنه لپ تاپ و کامپیوتر، مربوط به آلودگی فضای داخل کیس است. ممکن است گرد و خاک زیادی داخل کیس یا فضای داخلی لپ تاپ جمع شده باشد و بین فلز اتصال به زمین و بدنه دستگاه، نوعی عایق ایجاد شده باشد. در این صورت جریان الکتریسیته ساکن از بدنه خارج نشده و در آن جمع می شود. در نتیجه بدنه دارای برق می شود و حتی ممکن است خطراتی را برای شما به همراه داشته باشد.

3. اتصال سیم حامل جریان به بدنه کیس

برق دار بودن بدنه لپ تاپ و کامپیوتر می توانید ناشی از اتصال سیم جریان به بدنه باشد. البته این مسئله بیشتر در مورد کیس صادق است. اگر سیم ها و کابل هایی که قطعات را به یکدیگر وصل می کنند به بدنه کیس اتصال داشته باشند، جریان الکتریکی به بدنه منتقل می شود. در نتیجه وقتی بدنه را لمس می کنید، احساس برق گرفتگی مختصری خواهید داشت.

4. خرابی پاور

علاوه بر تمام دلایلی که تاکنون بررسی کردیم، ممکن است برق دار بودن بدنه لپ تاپ و کامپیوتر مربوط به خرابی پاور باشد. خرابی پاور مشکلاتی را در روند کاری سیستم های کامپیوتری ایجاد می کند که یکی از آنها برق دار شدن بدنه است. معمولا در این شرایط، یک پاور دیگر در دستگاه نصب می شود. اگر بدنه با منبع تغذیه جدید برق نداشت، یعنی پاور آسیب دیده و باید آن را ترمیم یا تعویض کنید.

پینشهاد مطالعه: تست سلامت باتری لپ تاپ

راه حل مشکل برق دار بودن کیس کامپیوتر و لپ تاپ

برای رفع مشکل برق دار بودن بدنه لپ تاپ و کامپیوتر، باید متناسب با علت و منشا بروز این ایراد عمل کنید. اگر متوجه شدید که مسئله مربوط به پریز برق است، از یک پریز جدید استفاده کنید. پیشنهاد کارشناسان تعمیر لپ تاپ dell، استفاده از یک محافظ برق مطمئن و با کیفیت است. بهتر است درب کیس را باز کرده و گرد و خاک داخل آن را به روش درست، پاک کنید. دقت کنید که برای این منظور از وسایل نوک تیز یا حرارت بالا استفاده نکنید. برای تمیز کردن لپ تاپ بهتر است از تعمیرکاران حرفه ای این حوزه کمک بگیرید. برخی توصیه می کنند که خودتان برای کامپیوتر، سیم اتصال به زمین بسازید. اگر در این زمینه اطلاعات و مهارت کافی دارید، راه حل خوبی برای رفع مشکل برق دار شدن بدنه کامپیوتر است. در نهایت اگر مشکل حل نشد، اقدام به تعمیر پاور لپ تاپ دل یا کامپیوتر خود کنید. البته این کار باید توسط تعمیرکار انجام شود و گاهی هم نیاز به تعویض پاور خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید