اشتراک گذاری

آموزش نحوه شبکه کردن دو لپ تاپ

امروزه این امکان برای کاربران وجود دارد تا با شبکه کردن دو لپ تاپ، این دستگاه ها را به یک دیگر متصل کرده و از مزیت های متعدد این کار بهره مند شوند. در صورت متصل کردن دو لپ تاپ یا همان شبکه کردن این دستگاه ها، می توان به راحتی فایل های مختلف را بین دو سیستم به اشتراک گذاشت. علاوه بر این برای کار کردن به صورت اشتراکی روی یک پروژه یا بازی کردن و موارد مشابه دیگر، شبکه کردن و اتصال دو سیستم به یک دیگر می تواند به عنوان یک فرایند کاربردی در نظر گرفته شود.

برای این که بتوان دو سیستم را به هم دیگر وصل کرد راه های متعددی وجود دارد. روش های بی سیم و روش های با کابل از عمده روش هایی است که می توان برای وصل کردن دو سیستم به یک دیگر از آن ها بهره برد. برای مثال می توان با استفاده از یک روتر یا یک کابل، اتصال را بین دو دستگاه برقرار کرد. اما در بین روش های مختلف، شبکه کردن به صورت بی سیم یک راه کار بسیار جذاب و کاربردی است. در ادامه این مطلب می خواهیم روش های مختلف شبکه کردن لپ تاپ دل و دیگر لپ تاپ ها را به صورت مرحله به مرحله آموزش دهیم.

شبکه کردن دو لپ تاپ

شبکه کردن دو لپ تاپ از طریق کابل

ابتدا بهتر است به روش های فیزیکی بپردازیم. همان طور که گفته شد، یکی از راه های شبکه کردن دو لپ تاپ اتصال آن ها از طریق کابل است. کابل مورد استفاده در این خصوص، کابل اترنت یا کابل LAN است. به این ترتیب با هر دو لپ تاپی که قصد شبکه کردن آن ها را داریم، از پورت های مربوط به این کابل ها پشتیبانی کنند. در ادامه به منظور متصل کردن دو لپ تاپ باید نصب درایور های لپ تاپ نیز به درستی انجام باشد.

در ادامه کابل ها را به هر دو لپ تاپ وصل کرده و با ایجاد یک work group با اسم مشترک در قسمت Properties سیستم، که در هر دو لپ تاپ مشترک است، می توان دو لپ تاپ را به یک دیگر وصل کرد.

 • البته برای متصل کردن دو لپ تاپ با کابل باید یک آی پی مشترک نیز برای هر دو لپ تاپ انتخاب کرد.
 • با انجام این کار در بخش Properties و انتخاب گزینه Internet Protocol Ver4، می توان آی پی مشترک را انتخاب و آن را تایید کرد.
آموزش شبکه کردن لپ تاپ ها

نحوه شبکه کردن دو لپ تاپ با وای فای به چه صورت است؟

برای این که بتوان  متصل کردن دو لپ تاپ از طریق وای فای را انجام داد، در قدم اول به یک شبکه وای فای قوی و مشترک نیاز است تا هر دو سیستم را بتوان به آن وصل کرد. در کنار یک اینترنت پر سرعت، برای شبکه کردن دو لپ تاپ باید یک شبکه Ad Hoc را نیز راه اندازی کرد. این شبکه موقتی می تواند برای اتصال دو سیستم به یک دیگر مورد استفاده قرار بگیرد. در نتیجه در قدم اول برای آموزش نحوه شبکه کردن لپ تاپ ها به یک دیگر، باید نحوه راه اندازی و ساخت یک شبکه Ad Hoc را بیاموزیم. برای این کار باید از قابلیت وایرلس لپ تاپ کمک گرفت.

چگونه یک شبکه Ad Hoc بسازیم؟

 • در قدم اول برای ساخت این شبکه به منظور شبکه کردن دو لپ تاپ، باید گزینه وای فای در هر دو سیستم را روی حالت روشن قرار داد.
 • در مرحله بعد باید در یکی از لپ تاپ ها گزینه استارت را باز و کنترل پنل را انتخاب کرد.
 • در مرحله بعدی نیز باید در قسمت کنترل پنل به دنبال گزینه Network and Sharing Center بود.
 • این قسمت را باز کنید و در منوی پیش رو، وارد قسمت Change your networking settings شده و گزینه Setup up a new connection network را انتخاب کنید.
چگونه دو لپ تاپ را شبکه کنیم
 • در مرحله بعدی به منظور راه اندازی شبکه Ad Hoc مورد نیاز جهت متصل کردن دو لپ تاپ با وای فای، باید گزینه Set up a wireless ad hoc network را انتخاب کرد.
 • سپس یک سری صفحه در ادامه نمایان می شود که باید در آن ها گزینه Next را انتخاب کرد.
 • بعد از این باید برای شبکه راه اندازی شده یک نام انتخاب کرد. انتخاب رمز عبور نیز برای این شبکه امکان پذیر است.
 • در نهایت عبارتی با مضمون Network is ready to use نمایش داده می شود که با نمایش این عبارت کار راه اندازی شبکه Ad Hoc به پایان رسیده و می توان از آن برای شبکه کردن دو لپ تاپ استفاده کرد.

اشتراک گذاری دو لپ تاپ از طریق شبکه Ad Hoc

 • زمانی که شبکه Ad Hoc مورد نظر راه اندازی شد، نام این شبکه در لیست شبکه های وایرلس در دسترس نمایان شده و می توان از آن برای متصل کردن دو لپ تاپ با وای فای استفاده کرد.
 • به این ترتیب در لپ تاپ دوم باید در نوار ابزار شبکه های در دسترس، نام شبکه Ad Hoc مورد نظر را جست و جو کرد و برای اتصال به آن روی گزینه Connect کلیک کرد.
 • پیش از این مرحله باید یک کار دیگر نیز انجام شود. باید حالت شبکه در هر دو لپ تاپ روی حالت Home Network قرار بگیرد.
 • در نهایت زمانی که لپ تاپ دوم نیز به شبکه اد هاک وصل شد، فرایند شبکه کردن دو لپ تاپ به اتمام می رسد و می توان از مزیت های این اتصال بهره برد.

شبکه کردن دو لپ تاپ دل از طریق نرم افزار

یک راه راحت و کاربردی دیگر به منظور متصل کردن دو لپ تاپ که آن هم در زمره روش های بی سیم دسته بندی می شود، استفاده از برخی نرم افزار های موجود برای این منظور است. برای نمونه می توان به نرم افزار رایگان Wi Peer است. شبکه کردن دو لپ تاپ با این برنامه و برنامه های متعدد مشابه دیگر، نیز می تواند یکی از راه های آسان برای برقراری ارتباط بین دو سیستم باشد. به هر حال در صورت بروز هر گونه مشکلی در اتصال دو لپ تاپ به یک دیگر، می توان از نمایندگی تعمیرات لپ تاپ دل کمک گرفت. گاهی اوقات راه کار هایی نظیر ریست کردن لپ تاپ می تواند مشکلات ایجاد شده را برطرف کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید