اشتراک گذاری

چرا تبلت شارژ نمی شود؟

شارژ نشدن تبلت یکی از مشکلات چالش آفرین و دردسرساز است که طیف گسترده ‌ای از عوامل در بروز آن دخالت دارند. برای مثال ممکن است این موضوع به خرابی درگاه شارژ، معیوب بودن آداپتور یا باتری و ایراداتی از این قبیل ربط داشته باشد. با تشخیص صحیح منشا ایراد و تعمیر به موقع آن می ‌توانید مشکل موجود را برطرف نمایید. به همین دلیل در ادامه تلاش کرده ایم مهم‌ ترین عواملی را که مانع شارژ شدن تبلت می ‌شوند، مورد بررسی قرار دهیم.

شارژ نشدن تبلت

دلایل شارژ نشدن تبلت

شارژ نشدن تبلت می‌ تواند بسیار آزاردهنده باشد، مخصوصاً هنگامی که اطلاعات مهمی را در دستگاه خود ذخیره کرده باشید. این مشکل عمدتا به یکی از دلایل زیر رخ می ‌دهد:

قدیمی بودن باتری

پس از مدتی که از خریداری تبلت می ‌گذرد، باتری دیگر کارایی ثابت را نخواهد داشت. زیرا این قطعه به مرور زمان مستهلک شده و توان خود را از دست می ‌دهد. علاوه بر آن چرخه ‌های متعدد شارژ و داغ شدن باتری نیز موجب کاهش عمر مفید آن می ‌شود. پس از به اتمام رسیدن طول عمر باتری، قطعه دیگر قابلیت شارژ نخواهد داشت؛ به همین دلیل باید به فکر تعویض آن باشید.

خدمات تخصصی نمایندگی دل: تعمیر باتری تبلت

ایراد در پورت شارژ

ممکن است پورت شارژر به دلیل استفاده نادرست آسیب دیده باشد. هرگونه خمیدگی یا بدفرمی در درگاه شارژر باعث می شود کانکتور روی کابل شارژ به درستی در جایگاه خود قرار نگیرد. در چنین حالتی پین ‌های روی شارژر نمی ‌توانند به پین‌ های روی پورت اتصال پیدا کنند؛ بنابراین عملیات شارژ متوقف خواهد شد. در صورت خرابی پورت شارژ کارشناسان نمایندگی دل ابتدا می ‌کوشند این قطعه ظریف را تعمیر کنند. البته اگر به دلیل شدید بودن خرابی، ترمیم امکان‌ پذیر نباشد، کل مجموعه پورت تعویض می ‌شود.

استفاده از آداپتور نامناسب

یکی دیگر از عواملی که در شارژ نشدن تبلت نقش دارد، استفاده از آداپتورهای نامناسب است. برای مثال بعضی از کابل ‌های micro-USB طول بسیار بلندی دارند. این امر باعث می‌ شود فرآیند شارژ در مقایسه با کابل ‌های کوتاه‌ تر نظیر OEM کندتر انجام گیرد. همچنین برخی از کاربران برای شارژ دستگاه خود از پورت ‌های USB لپ تاپ استفاده می ‌کنند. این تجهیزات نیروی کافی برای پر کردن باتری را ندارند. به همین دلیل بسیار مهم است از مناسب بودن آداپتوری که برای شارژ استفاده می‌ کنید، مطمئن شوید.

وارد نشدن کامل شارژر در پورت

به هنگام شارژ تبلت خود باید شارژر را به درستی در سوکت قرار دهید. چنانچه شارژر به درستی در پورت وارد نشود، یا سیم آن لق باشد، به احتمال زیاد با مشکل عدم شارژ مواجه خواهید شد. یکی از عواملی که سبب می گردد کابل نتواند تا بخش انتهایی وارد پورت شود، فرسودگی درگاه شارژ است. در چنین مواقعی باید برای تعمیر  تبلت خود از طریق نمایندگی دل اقدام کنید.

کثیفی پورت شارژ

احتمال دارد شارژ نشدن تبلت به کثیفی پورت شارژر ربط داشته باشد. در اثر گذشت زمان پرزها و گرد و غبار موجود در هوا به درگاه نفوذ می کنند. حال هر مرتبه که بخواهید دستگاه را شارژ نمایید، این پرز‌ها فشرده ‌تر و محکم‌ تر می‌ شوند. تا جایی که از اتصال کامل آداپتور شارژ ممانعت به عمل می آورند. از این رو باید آلودگی‌ های تجمع یافته روی پورت شارژر را به دقت تمیز کنید. از آنجا که این بخش ظرافت بالایی دارد، به آرامی و با استفاده از یک خلال دندان پرزها را از درگاه بیرون بیاورید.

آسیب دیدن آداپتور شارژر یا کابل آن

اگر کابل شارژر خراب یا دچار قطعی باشد، تبلت به خوبی شارژ نمی‌ شود. برای اطمینان یافتن از بابت خرابی کابل بهتر است دستگاه خود را با استفاده از یک کابل جدید شارژ کنید. اگر مشکل برطرف شد، نشان می ‌دهد که کابل قبلی ایراد دارد.

در مرحله بعد به سراغ خودِ آداپتور شارژر بروید و از سلامت آن مطمئن شوید. به این منظور نیز می‌ توانید فرآیند شارژ را با استفاده از یک آداپتور دیگر تست کنید. چنانچه متوجه شدید تبلت شما با استفاده از آداپتوارهای دیگر شارژ می‌ شود، باید نسبت به تعویض شارژر اقدام کنید.

اشکال در پریز برق

گاهی اوقات مشکل شارژ نشدن تبلت هیچ ربطی به خود دستگاه یا آداپتور آن ندارد، بلکه ممکن است ایراد از جانب پریز برق باشد. لذا باید پروسه شارژ را با استفاده از یک پریز دیگر امتحان کنید. در صورتی که تبلت پس از اتصال به پریز دوم بدون هیچ مشکلی شارژ شد، نشان می دهد پریز اول خراب شده است.

خرابی برد اصلی

برد اصلی مهم ترین قطعه سخت ‌افزاری تبلت است که عملکرد تمام قطعات آن را کنترل می‌ کند. بنابراین صدمات وارد شده به این بخش چالش‌ های مختلفی را به وجود می ‌آورد که یکی از آن ها اختلال در شارژ است. با توجه به اهمیت مین برد، در صورت خرابی این قطعه حتماً باید برای تعمیر تبلت دل از کارشناسان نمایندگی دل درخواست کمک نمایید.

چگونه مشکل شارژ نشدن تبلت خود را برطرف کنید؟

شاید برایتان پیش آمده که پس از وصل کردن تبلت به پریز برق متوجه شده‌ اید که دستگاه شارژ نمی ‌شود. در این حالت اولین فکری که به ذهن شما می‌ رسد، این است که تبلت خراب شده است. در صورتی که این گونه نیست و گاهی با چند ترفند ساده اختلال در شارژ رفع می ‌شود. در زیر چند راه کار را بیان کرده ایم تا بتوانید مشکل شارژ نشدن تبلت خود را حل کنید.

چک کردن کابل شارژر، آداپتور و باتری

قبل از هر اقدامی کابل شارژر را چک نموده و در صورت وجود هرگونه نقص یا خرابی آن را با یک کابل جدید جایگزین نمایید. بعد از مطمئن شدن از سلامت کابل، به سراغ آداپتور شارژر بروید. ممکن است آداپتور خراب شده و نیاز به تعمیر و تعویض داشته باشد. بعد از این ارزیابی‌ ها باتری را مورد بررسی قرار دهید. در صورت اتمام طول عمر باتری لازم است قطعه تعویض شود. در بعضی از مدل ‌های تبلت‌ باتری قابل جداسازی است، بنابراین به تنهایی می ‌توانید آن را عوض کنید.

ریستارت کردن تبلت

یکی از ساده ‌ترین ترفندهایی که می‌ تواند در حل مشکل شارژ نشدن دستگاه موثر باشد، راه ‌اندازی مجدد آن است. با ریستارت کردن ایرادات نرم ‌افزاری رفع شده و عملیات شارژ بدون هیچ مشکلی انجام می ‌گیرد.

پاک کردن یا تعمیر سوکت شارژر

از جمله اقدامات موثر برای حل مشکل شارژ نشدن تبلت این است که سوکت شارژر را تمیز کنید. به این صورت که آلودگی ‌های روی آن را با یک شیء نوک تیز خارج سازید. اگر با این کار ایراد برطرف نشد، سوکت نیاز به تعمیر دارد. به دلیل ساختار حساس این بخش حتماً باید تعمیر آن را به یک فرد متخصص بسپارید.

شارژ کردن دستگاه در حالت خاموش

راه کار دیگر این است که تبلت خود را در حالت خاموش شارژ کنید. به این منظور دستگاه را خاموش نموده و آن را در همان حالت به پریز برق وصل نمایید. پس از چند دقیقه وسیله را از نظر برطرف شدن مشکل شارژ مورد ارزیابی قرار دهید.

چرا تبلت شارژ نمی شود

به روز رسانی سیستم عامل

آپدیت نبودن سیستم عامل تبلت هم می تواند فرآیند شارژ آن را مختل کند. لذا از دریافت نسخه جدید سیستم عامل و نصب آن روی دستگاه غافل نشوید.

ریست فکتوری

ریست فکتوری تبلت اقدام مفیدی است که اختلالات نرم‌ افزاری دستگاه از جمله ایراد در شارژ را برطرف می کند. البته با بازگشت به تنظیمات کارخانه همه اطلاعات ذخیره شده از بین می‌ روند، لذا باید این ترفند را به عنوان آخرین راه حل برگزینید.

تعمیر قطعات سخت ‌افزاری تبلت

اگر با هیچ یک از اقدامات فوق مشکل شارژ نشدن تبلت رفع نشد، باید از یک کارشناس بخواهید دستگاه را عیب یابی و تعمیر کند. امکان دارد اختلال در شارژ به خاطر خرابی فلت شارژ یا داک کانکتور باشد. همچنین بعضی مواقع مشکل از ناحیه یکی از اجزای مهم برد به نام FL 11 است. در چنین مواقعی تکنسین ‌های نمایندگی دل پس از عیب یابی تبلت، قطعات معیوب آن را تعمیر یا تعویض خواهند کرد. علاوه بر آن در صورتی که باتری متورم شده باشد، آن را با یک قطعه جدید جایگزین می ‌کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید